حزب کمونیست ایران

 آزادی دستگیر شدگان با مبارزه از خارج زندان ممکن است

بیش از دوهفته از خیزش آبان ما می‌گذرد که طی آن میلیونها نفر از انسانهای مبارز و تهی دست در سراسر ایران در دفاع از حقوق ابتدایی خود شبانگاه ۲۴ آبان در یک خیزش سراسری در شهرهای ایران به خیابانها ریختند. رژیم دیکتاتور جمهوری اسلامی طی چند روز اعتراضات علاوه بر کشتار صدها نفر از جوانان و کودکان، هزاران انسان دیگر را به طور فله ای در خیابانها و خانه هایشان دستگیر کرده و زندانهایش را از این انسان‌ها انباشته است. این رژیم درنده خو، هزاران نفر از مزدوران و جلادانش را برای زهر چشم گرفتن از جامعه، به جان آنها انداخته است. دستگیری مردم توسط رژیم تاکنون همچنان ادامه دارد. روز دوشنبه ۱۱ آذر یک مقام وزارت اطلاعات از دستگیری ۷۹نفر دیگر تنها در خوزستان خبر داد.

اظهارات سران رژیم از خامنه ای و روحانی تا مسئولان سپاه پاسداران و دستگاه فاسد قضایی رژیم در متهم کردن مردم معترض و عاصی از این نظام به شرارت، عامل خارجی، تروریست و اراذل و اوباش و آتش زدن اموال عمومی و غیره، کذب محض است و دروغ بیشرمانه ای برای ایجاد جو ترس و ارعاب در جامعه و توجیه قتل و کشتار و آزار و شکنجه مردم بیش نیست. این اتهامات بی‌پایه و تلاش برای وادار کردن دستگیرشدگان به اعتراف به قبول این اتهامات تحت شکنجه های وحشیانه و دست و پا شکستن داعش وار زندانیان توسط بازجویان نهادهای امنیتی، سالهاست برای مردم ایران نخ نما بوده است ورژیم با این سناریوهای رسوا نمی‌تواند توده های مردم تهیدست ایران را بترساند و آنان را از پیگیری مبارزات شان برای درهم پیچیدن بساط این رژیم ضد بشری باز دارد. این خود رژیم است که ناقوس مرگ خود را مدتها است شنیده است. “یداله جوانی” معاون سیاسی سپاه پاسداران اعتراف نمود که اعتراضات در ۲۹استان کشور صورت گرفت و با بیان اینکه این وقایع به این گستردگی و ابعاد در عمر چهل سال جمهوری اسلامی بی‌نظیر بود گفت:”همه صاحب نظران بر این باورند که با این وضعیت اقتصادی و فشار و تحریمهای خارجی نمی‌توان به درستی به اداره کشور پرداخت.”

جمهوری اسلامی تاکنون نه آماری از تعداد جانباختگان در خیابانها و در داخل زندانها تحت شکنجه ارائه می‌دهد و نه هویت آنها را مشخص می‌کند و نه حاضر است تعداد دستگیر شدگان و اسامی آنها را اعلام کند. دستگاه های اطلاعات و سپاه پاسداران تاکنون نه به دستگیر شدگان و خانواده‌هایشان اجازه داده با هم  تماس داشته باشند نه به خانواده‌هایشان اطلاع می‌دهد که چه بلایی به سر جگرگوشه گانشان آورده اند. آخوند جلادی چون “جعفر منتظری” دادستان کل رژیم با افتخار اعلام می‌کند که : “نگذاشته ایم آمار واقعی از کشته شدگان و زندانیان به دست کسی در داخل و خارج برسد.”و ابراز خوشحالی می‌کند که مردم در داخل و خارج کشور به هیچ آمار و اطلاعاتی دسترسی ندارند. او با این بیانات به خیال خود می‌خواهد به مردم و بازداشت شدگان هشدار دهد که گویا هر بلایی بخواهند می توانند برسرآنان بیاورند. اما زهی خیال باطل، مردم از هر راهی و به هر شکلی شده می توانند اطلاعات واقعی را به دست آورند. اما اعتراف دیروز استاندار تهران به بازداشت ۲۰۲۱ نفر در تهران و تائید سخنگوی کمسیون امنیت مجلس رژیم به  دستگیری حدود هفت هزار نفر، نشان از تعداد هزاران نفری دارد که تا کنون از سوی نیروهای سرکوبگر رژیم دستگیر شده‌اند و آنچنان که “نرگس محمدی” سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر که خود در زندان اوین به سر می‌برد می گوید،”این پسران و دختران جوان وضعیت دردناکی دارند و تحت شکنجه های روحی و جسمی قرار دارند و آنان در بندهای مجرمان جنایی و معتاد نگهداری می شوند .”

جمهوری اسلامی در شرایطی دست به انجام چنین جنایتی زده که از سویی خیزش گرسنگان در کشورهای منطقه و به ویژه در عراق و لبنان نوک تیز اعتراض خود را متوجه سیاستها مداخله گرانه و غرق در فساد جمهوری اسلامی و گروههای اسلامی مسلح نزدیک به این رژیم کرده‌اند. به این ترتیب یکی از سیاستهای کلان و پرهزینه رژیم با شکست مواجه شده است. از سوی دیگر جمهوری اسلامی بر اثر درهم ریختگی اوضاع اقتصادی و سیاسی و در اوج استیصال و درماندگی از تأمین مطالبات مردم برای تأمین نان و کار و اداره جامعه، به شدت در وحشت تکرار این خیزش توده‌ای در ایران بوده است. بدون شک شرایط فلاکتبار زندگی بیست میلیون مردم تهیدست حاشیه نشین شهرها و اعتراضات کارگران و دیگر اقشار کم درآمد جامعه دوباره و به زودی گریبان رژیم اسلامی را خواهد گرفت و بساط این حاکمیت دزد و فاسد را جارو می‌کند و آنرا  به زباله دان تاریخ خواهد ریخت.

اما تا آن موقع نباید دست روی دست گذاشت. نباید گذاشت هزاران نفر از دستگیر شدگان اعتراضات اخیر که هم اینک تحت شکنجه و در خطر مرگ و تحمیل مجازاتهای سنگین قرار دارند تنها و همچنان در زندان باقی بمانند. لازم است توده های مردم در ایران با اعتراضات و تجمعات خود در مقابل زندانها و مجلس و سایر مکانهای حکومتی، خواستار آزادی بی قید و شرط همه بازداشت شدگان اعتراضات اخیر گردند. در صورت پاسخ سربالا و تداوم خشونت رژیم، با تدارک برپایی اعتصابات سراسری درشهرهای ایران زندگی جوانان گرفتار در چنگال رژِیم را نجات داد. اعتصاب عمومی حربه پر قدرتی است که رژیم در مقابل آن کاری از دستش بر نخواهد آمد و زمین گیر خواهد شد. می توان با تشکیل کمیته هایی در دفاع از آزادی همه دستگیر شدگان و کمیته های دفاع از حق خواهی خانواده های جانباختگان کشتارِ اعتراضاتِ آبان ماه،در داخل و خارج ایران و خواست مجازات آمران و عاملان این کشتار، رژیم را به جرم ارتکاب جنایت و قتل و کشتار جمعی تحت فشار و پیگرد قرار داد. در خارج کشور با برگزاری آکسیون و کمپین های اعتراضی علیه کشتار و شکنجه هزینه دست بردن به جان دستگیر شدگان اعتراضات اخیر برای رژِیم را افزایش داد.