حزب کمونیست ایران

اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی کومه له در محکومیت حمله جنایتکارانه هواپیماهای ترکیه به کمپ پناهندگان مخمور

ساعت یک و ده دقیقه بوقت محلی امروز چهارشنبه ٢٧ فروردین ١٣٩٩، هواپیماهای ارتش ترکیه، کمپ پناهندگان در مخمور واقع درغرب شهر اربیل، پایتخت حکومت محلی کردستان  را بمباران کردند. در این حمله جنایتکارانه حداقل سه تن از ساکنین بیدفاع این کمپ جانباختند و شماری نیز زخمی شدند. این اولین بار نیست که دولت جنایتکار ترکیه کمپ پناهندگان کرد در این منطقه را بمباران می کند. طی سالهای اخیر دهها کودک و پیر و جوان، اعم از زن و مرد، در این کمپ هدف حملات هواپیماهای  ارتش ترکیه قرار گرفته و جانباخته اند. کمپ مخمور بیش از ٢٦ سال است که محل اسکان ١٢ هزار تن از مردمی است که در پی اعمال فشارهای دولت ترکیه و ویران شدن روستاهای محل سکونتشان ، به عنوان پناهنده در این محل  تحت نظارت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، اسکان داده شده اند.

ارتش ترکیه با تجاوز به خاک کردستان عراق ، با تآسیس دهها پایگاه نظامی در عمق منطقه ، با بمباران های مداوم این منطقه، خانه های مردم را ویران، باغات و مزارع کشاورزی را نابود و آسایش و امنیت را از مردم این منطقه سلب نموده است. در این میان دولت مرکزی عراق که هیچ فرصتی را برای محدود کردن مناطق کردنشین تحت حاکمیت حکومت محلی کردستان از دست نمی دهد، در مقابل تجاوز مداوم ارتش ترکیه ، در مقابل اشغال مناطق وسیعی از کردستان عراق،سکوت اختیار کرده و یا در بهترین حالت  گاهی با صدور اطلاعیه های فرمال، عملآ دست دولت ترکیه  را در آدامه تجاوز و سرکوبگری به زندگی و امنیت مردم کردستان باز نگاهداشته است.

ما حمله ارتش ترکیه به کمپ پناهندگان مخمور را به شدت محکوم می کنیم و همدردی خود را با خانواده های جانباختگان این رویداد اعلام می کنیم.  در همان حال تاکید می کنیم که کمیساریای پناهندگان سازمان ملل متحد، موظف است به مسئولیت های خود در قبال امنیت این مردم عمل کند و در مقابل تکرار این جنایت ساکت نباشد.

دبیرخانه کمیته مرکزی کومه له _ سازمان کردستان حزب کمونیست ایران

٢٧ فروردین ١٣٩٩

١٥آوریل٢٠٢٠