حزب کمونیست ایران

اعتراف روحانی به فساد و دزدی در حاکمیت

حسن روحانی در سفر اخیر خود به یزد و کرمان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت وخیم اقتصادی کشور و سهم صفر درصدی فروش نفت در بودجه سال ۹۹، به دزدی و اختلاسهای کلان اشخاص و نهادهای حکومتی از حساب دولت پرداخت. روحانی در سخنرانی علنی خود برای مردم در یزد گفت: “یک نهاد حکومتی مبلغ، ۹۴۷میلیون دلار گرفته و به کسی حساب پس نمی دهد. اگر نهادهای نظارتی به چنین پرونده ای رسیدگی نکنند و برای مردم توضیح ندهند بازهم درباره چنین مواردی سخن خواهد گفت. “اشاره روحانی به مبلغی است که در زمان احمدی نژاد به فرمان خامنه ای از صندوق توسعه ملی در اختیار صدا و سیمای جمهوری اسلامی قرار گرفته بود. محمد سرافراز رئیس وقت صدا و سیما که تحت نظارت نهاد رهبری است، با تائید این امر گفته بود که : “در زمان ریاست احمدی نژاد با موافقت مقام رهبری مبلغی نزدیک به یک میلیارد دلار به عنوان کمک فوق‌العاده از صندوق ذخیره ارزی در اختیار سازمان صدا و سیما قرار گرفت.”او اضافه نمود که این کمک در سال ۹۳صورت گرفته است. البته روحانی به عنوان رئیس هیأت امنای این صندوق خوب می داند که آنها نه حساب پس می‌دهند و نه کسی هم جرأت حسابرسی از آنها را دارد. به این دلیل سرافراز نیز اینک از آن کمک به عنوان خاطره ای یاد می کندکه همان زمان از “هضم رابعه”مقامات ذینفع از جمله خامنه ای هم گذشت. غرولندهای بعضی از نمایندگان مجلس اسلامی در این رابطه نیز با توجیه اینکه این پولها با نظر و تأکید “مقام رهبری”برداشت شده، خفه گردید.

البته این تنها مورد اختلاس و فساد مالی از صندوق مزبور نبوده است.در سال ۹۷ نیز از همین محل مبلغ یک صد میلیون دلار و امسال نیز به فرمان خامنه ای مبلغ ۱۵۰ میلیون یوروی دیگر تحت عنوان تبلیغات اسلامی به صدا و سیما حواله شده است. این درحالی است که بر مبنای اساسنامه صندوق باصطلاح “توسعه ملی”خامنه ای چنین اختیاراتی بر آن صندوق ندارد. مبالغ اخیر که در زمان زمامداری روحانی صورت گرفته مورد اشاره او نیست. به این دلیل بعضی از ناظران سیاسی این افشاگری از فساد مالی را به عنوان شروع کمپین انتخاباتی روحانی علیه جناح رقیب ارزیابی می کنند. واضح است که این بحش کوچک و مشتی از دزدی و اختلاس مقامات حکومت اسلامی است که توسط روحانی طرح شده است. متقابلأ جناح رقیب در نهادهای رهبری و سپاه پاسداران نیز علیه روحانی و طرفدارانش در حلقه قدرت دست به افشا گری فساد مالی زدند. آنها نیز روحانی و دیگر مقامات دولتی را به اختلاس ۱۸ میلیارد دلاری از پول دولت متهم کردند. در مقابل، روحانی در سخنرانی افشاگرانه خود در یزد به مبلغ ۲۲ میلیارد دلار  دیگر از حیف و میل آنها در زمان احمدی نژاد اشاره نمود و گفت حساب آن ۱۸میلیارد دلار روشن است. او تنها به ناروشنی یک میلیارد دلار آن اعتراف نمود. اما از توضیحات جناح رقیب چنین پیدا است که منظور آنها ۱۸ میلیارد دلار دیگری است که مربوط به سال ۹۶می باشد. احمد جنتی دبیر شورای نگهبان نیز روز سه شنبه ۲۱ آبان با پند و اندرز به روحانی برای سکوت و کوتاه آمدن که به نفع همه‌شان است، از او پرسید این مبلغ کجا هزینه شده است؟

افشاگری از دزدی و اختلاسهای مقامات حکومت اسلامی در ابعاد میلیارد دلاری با هر نیتی از جانب جناحها علیه همدیگر انجام گیرد، این واقعیت را برای بخش بیشتری از مردم ایران روشن می‌سازد که دزدی و فساد و اختلاس و رانت خواری تمام تار و پود ارکان نظام جمهوری اسلامی را فرا گرفته است. فساد و دزدی رهبران و مقامات جمهوری اسلامی دهه ها است صورت می گیرد. تنها بخشی از آن در آستانه رقابتهای انتخاباتی توسط خودشان افشا و برملا میگردد. آنچه اینک برجستگی پیدا می‌کند این است که در شرایط بحران شدید اقتصادی و تحریمهای آمریکا، که بیکاری و فقر و فلاکت زندگی و معیشت بیش از ۸۰در صد مردم ایران را به زیر خط فقر کشانده است، دزدیهای چنین کلانی معضلات و مشکلات معیشتی کارگران و توده های مردم ستمدیده ایران را دو چندان میسازد. در چنین شرایطی هیچ کدام از رهبران و مقامات رژیم در فکر برون رفت از بحرانی نیستند که دامنگیر توده های مردم ایران کرده اند. روحانی در سخنرانی خود در کرمان در روز سه شنبه به جای اینکه به توده های مردم معترض قول دهد تلاش می نماید مشکلات معیشتی آنان را حل خواهد کرد و چرخ زندگی‌شان را با رشد و رونق اقتصادی و اشتغال زایی به گردش در می آورد و حقوق و دستمزدهای عقب افتاده کارگران و کارکنان دولت را پرداخت خواهد کرد و خدمات آموزشی و درمانی و رفاه اجتماعی رایگان را تأمین خواهد کرد، به آنان بشارت می‌داد که سال آینده تحریم تسلیحاتی برداشته خواهد شد و جمهوری اسلامی می‌تواند هر اسلحه ای را که بخواهد خریداری نماید. انگار از نظر او مشکل مردم ایران نبود اسلحه و مهمات است تا با آن به جنگ افروزی و کشتار و ویرانی و نا امنی ادامه دهند وهرگاه توده های مردم ایران نیز برای احقاق حق خود به اعتراض و خیزش دست زدند به سرکوب آنان بپردازد.

اما کارگران و توده های مردم ایران به خوبی از ماهیت جنایتکارانه جمهوری اسلامی و فساد و دزدی رهبران و مسئولان آن آگاه هستند و فریب تبلیغات هیچ کدام از جناحهای رژیم را نخواهند خورد. جنگ لفظی جناحهای رژیم بر سر منافع مادی خودشان است که از سفره توده های مردم ایران به جیب می زنند.مردم ایران در انتظار اصلاح و ایجاد تغییر اساسی در ماهیت رژیم اسلامی نیستند. اما در مقابل این تعرض افسارگسیخته رژیم به زندگی و معیشت و آزادی خود نیز دست روی دست نخواهند گذاشت ویقینأ برای رهایی از فقر و گرسنگی و بی حقوقی به زودی تکلیف خود با رژیم را یک‌سره خواهند کرد.