حزب کمونیست ایران

اعدام، مجازاتی ضدانسانی است، اعدام به خاطر عقیده، جنایتی فاشیستی است

اعلامیه مشترک

هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران(راه کارگر)

حزب کمونیست ایران

در روز دوشنبه هجدهم فروردین، حکم یوسف مهراد و سید صدرالله فاضلی زارع، دو زندانی عقیدتی که پیشتر به اتهام “سب النبی” (توهین به پیغمبر) به اعدام محکوم شده بودند، در زندان اراک به اجرا در آمد. یوسف مهراد، اهل اردبیل و پدر سه کودک خردسال است. صدرالله فاضلی زارع نیز پیش از بازداشت به شغل کابینت سازی مشغول و سرپرستی مادر سالمند خود را عهده دار بوده است. یوسف مهراد و سید صدرالله فاضلی زارع در شهرهای یاسوج و اردبیل به همراه پنج هم پرونده ای دیگر خود به نام های فرهاد چهره سا، محمد زهره وندی، اکرم صفایی توانا، علی محمدفلاح رشکلا، کبری ایمانی، در رابطه با مدیریت و عضویت یک کانال تلگرامی با عنوان “نقد خرافه و مذهب” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و محاکمه شده بودند. در همین روز حکم اعدام چهار زندانی به اتهام مواد مخدر و قتل در زندان های عادل آباد شیراز، زاهدان و اصفهان به اجرا درامد که دو زندانی بلوچ با نام‌های  محمد احمدی و  یونس ریگی در زندان‌های شیراز و اصفهان در میان اعدام شدگان هستند. یونس ریگی، متأهل و دارای ۶ فرزند و محمد احمدی متأهل و دارای ۳ فرزند بودند. در خوزستان نیز یک نفر به اتهام قتل مامور نیروی انتظامی اعدام شد.

موج اعدام  زندانیان سیاسی و عقیدتی و زندانیان آسیب های اجتماعی که در زندان های کشور جریان دارد و بیش از همه شهروندان بلوچ را قربانی گرفته است، هدفی جز تلاش برای حاکم کردن هراس بر جامعه و روحیه دادن به پایگاه تاریک اندیش حاکمیت ندارد. ترسِ مرگ زیر ضربات خیزش انقلابی ژینا و جنبش های مطالباتی هر روز گسترش یابنده، حکومت اسلامی را به جنون جنایتکارانه کشانده است. افشای اختلافات حاد در میان اعضای شورای تشخیص مصلحت نظام و فرماندهان سپاه با رهبر رژیم و تعیین خط قرمزهای روشن از سوی او، نشان از لرزان بودن حاکمیتی دارد که حالا تنها می تواند بر سرنیزه تکیه کند.

اعدام جنایتکارانه یوسف مهراد و سید صدرالله فاضلی زارع تحت اتهام “سب النبی”، حمله وحشیانه ای است به آزادی عقیده و بیان در حکومتی ایدئولوژیک که بر پایه یک  فاشیسم مذهبی سازمان یافته  است. تمامی حکومت های ایدئولوژیک، مجبورند هم دمکراسی را زیر پا له کنند و هم آزادی های بی حصر و استثناء را از میان بردارند. اکنون در حکومت اسلامی ایران و امارت اسلامی افغانستان شاهد حاکمیت شریعت اسلامی هستیم ، هر چند با تعبیرهای متفاوت، که نه تنها به دمکراسی اعتقادی ندارند بلکه آزادی بیان و عقیده را نیز دشمن تفکرات تاریک اندیشانه خود می دانند و در برابر آن با احکام قرون وسطائی واکنش نشان می دهند.

مبارزه مردم ایران در خیزش انقلابی ژینا برای آزادی های بی قید و شرط عقیده و بیان، آزادی تشکل های صنفی و سیاسی، حق مردم برای تعیین سرنوشت خود بر پایه شهروندی برابر همگان، جدائی کامل دین از دولت و همه نهادهای آموزشی، در برابر سیاست های حکومت اسلامی قرار دارد. حالا حتی افراد دین باور نیز اگر به جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» باور دارند، باید اقدامات جنایتکارانه حاکمیت در اعدام به خاطر عقیده و حتی افشا و نقد مذهب را قاطعانه محکوم کرده  و بر حاکمیتی مردمی و سکولار پای بفشارند.

ما جنایت حکومت اسلامی در اعدام زندانیان عقیدتی و زندانیان آسیب های اجتماعی را شدیدآ محکوم می کنیم. مبارزه ای همگانی و قدرتمند برای آزادی زندانیان سیاسی و برای لغو مجازات اعدام، می تواند یکی از محورهای مهم مبارزه برای آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی در ایران باشد. مبارزه برای جامعه ای آزاد، دمکراتیک و تجدید سازمانیافته بر پایه منافع اکثریت عظیم جامعه، بدون مبارزه برای آزادی های بی حصر و استثناء عقیده و بیان و به رسمیت شناختن حق شهروندی برابر همگان و نفی هر نوع دولت ایدئولوژیک امکان ناپذیر است. برای در هم شکستن تهاجم فاشیستی حکومت اسلامی به جان زندانیان عقیدتی، سیاسی و آسیب های اجتماعی، باید با تمام قوا در  افشای آن کوشید و افکار عمومی جهان را نسبت به این جنایت روزانه آگاه ساخت و اهرم فشار قدرتمندی علیه  اعدام های جنایتکارانه سازمان داد .

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی

پیروز باد انقلاب مردم ایران

زنده باد آزادی، دمکراسی و  سوسیالیسم

حزب کمونیست ایران

هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران(راه کارگر)

دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ برابر با  ۰۸ می ۲۰۲۳