حزب کمونیست ایران

بیانیه پایانی تجمع فرهنگیان مریوان در حمایت از همکاران زندانی

 

 

فرهنگیان مریوان با تجمع در مقابل دادگستری این شهر در حمایت از همکاران معلم خود که زندانی هستند بیانیه‌ای صادر کردند

صبح روز دوشنبه ۹ خردادماه ۱۴۰۱، فرهنگیان مریوان در برابر دادگستری این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. این گردهمایی در حمایت از همکارانی برگزار شد که چندی پیش دستگیر شده و به ناحق زندانی هستند.

فرهنگیان بازداشت شده اسکندر لطفی، شعبان محمدی و مسعود نیکخواه از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان کردستان هستند. معلمان و فرهنگیان مریوان که به اعتراض برخواسته‌اند، این دستگیری‌ها را محکوم و خواستار آزادی هرچه سریعتر آنان شدند. معترضین در پلاکاردهایی که در دست داشتند، سناریوهای امنیتی و تبلیغات منفی صدا و سیما در این زمینه را محکوم نمودند.

فرهنگیان مریوان در پایان حرکت اعتراضی خود بیانیه‌ای را قرائت کردند که به این شرح است:

بیانیه پایانی تجمع انجمن صنفی معلمان و فرهنگیان مریوان

این بیانیه در پیگیری آزادی اعضای هیات مدیره انجمن؛ شعبان محمدی، اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه صادر شده است.

بیانیه پایانی تجمع انجمن صنفی معلمان و فرهنگیان مریوان

ـ طی دو دهه اخیر، فرهنگیان سراسر کشور، مطالبات خود را به شیوه‌های مدنی، مسالمت آمیز و قانونی با مسئولین دولتی و جامعه مطرح نموده‌اند. متاسفانه در این مدت طولانی، با مراجعه به وجدان بیدار معلمان و بازنشستگان، اقدامی شایسته و مناسب از طرف دولت، مجلس و آموزش و پرورش برای بهبود وضعیت آموزش و پرورش و همچنین بهبود وضعیت معیشتی معلمان و بازنشستگان انجام نشده است. با توجه به وضعیت اسفبار اقتصادی و تورم افسارگسیخته و با وجود وعده و وعیدهای متعدد، فرهنگیان از وضعیت فعلی آموزش و پرورش و معیشت خود به شدت ناراضی‌اند.

ـ در همین راستا و در اردیبهشت‌ماه سال جاری، فرهنگیان کشور با برپایی تحصن و تجمعات مسالمت‌آمیز و قانونی، اقدام به طرح مطالبات خود نمودند. متاسفانه طی این تجمعات، قبل و بعد از آن، تعدادی از فرهنگیان دلسوز سراسر کشور، بازداشت و زندانی شدند. در همین ایام سه نفر از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان آقایان اسکندر لطفی، مسعود نیکخواه و شعبان محمدی، حدود یک ماه در بازداشت نهادهای امنیتی هستند. این اقدام نهادهای امنیتی موجب نگرانی برحق خانواده این عزیزان و همکاران فرهنگی مریوان و سراسر کشور شده است. پیگیری‌های خانواده این دوستان و انجمن‌های صنفی برای آزادی آنان، تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

ـ ما ضمن محکوم کردن بازداشت معلمان برای فعالیت‌های صنفی، از تمام فعالیت‌های صنفی همکاران در بند حمایت کرده و اعلام می‌کنیم که کنش‌های آنان کاملا صنفی و در چارچوب اصول 26، 27 و 30 قانون اساسی بوده است. هرگونه پرونده‌سازی و سناریوسازی امنیتی برای آنان، بی‌توجهی و انحراف مطالبات صنفی فرهنگیان سراسر کشور و محکوم به شکست است.

ـ اکنون که حدود یک ماه از بازداشت اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان می‌گذرد، ضمن همراهی با تمامی فعالیت‌های خانواده این عزیزان و تمام دلسوزان، معلمان و فرهنگیان مریوان، خواهان آزادی آنان می‌باشیم.

ـ با توجه به اینکه در روزهای اخیر، تعدادی از معلمان بازداشتی در شهرهای مختلف آزاد شدند، انجمن صنفی معلمان مریوان ضمن استقبال و تبریک آزادی این همکاران عزیز، از دادستان و دادگستری مریوان خواهان آزادی اسکندر لطفی، مسعود نیکخواه و شعبان محمدی هستیم. از مسئولین قضایی می‌خواهیم نگرانی اعضای خانواده این معلمان دلسوز و همکاران فرهنگی را به جد مورد توجه قرار دهند.

ـ انجمن صنفی معلمان مریوان اعلام می‌دارد، ضمن پیگیری و حمایت کامل از مطالبات اصلی و سراسری فرهنگیان با همراهی معلمان و بازنشستگان از تمام ظرفیت‌های قانونی برای آزادی همکاران خود استفاده می‌کند.

به امید آزادی معلمان زندانی

انجمن صنفی معلمان مریوان ـ  9 خرداد 1401»