حزب کمونیست ایران

حذف چهار صفر از پول ایران، فروپاشی اقتصادی رژیم

هفته گذشته مجلس شورای اسلامی طرح تغییر واحد پولی کشور را از ریال به تومان با حذف چهار صفر یا کاهش ده هزار واحدی را پس از سالها با اکثریت آرا به تصویب رساند. اگر این طرح به تأیید شورای نگهبان رژیم هم برسد، واحد پول کشور تومان خواهد شد. اما تومان جدید معادل ده هزار ریال یا هزار تومان امروزی خواهد بود. این طرح باید ظرف مدت سه سال  به طورکامل به اجرا در بیاید اما نعمتی رئیس کل بانک مرکزی رژیم گفته است امکان دارد این روند پنج سال هم به طول انجامد. حذف چهار صفر از واحد پول کشور تأثیری در افزایش قدرت خرید آن پول نخواهد داشت زیرا قدرت خرید پول در داخل کشور به میزان رشد نقدینگی در رابطه با رشد اقتصادی بستگی دارد. بنا به آمارهای مراکز مالی، در چهار دهه گذشته حجم نقدینگی در بازار ایران ۹۲۰۰ برابر شده در حالی که حجم تولید کالاهای خدماتی تنها پنج برابر افزایش یافته است. در رابطه با حقوق و دستمزدها نیز حذف چهار صفر از واحد پول کشور تأثیری در افزایش قدرت خرید مزدبگیران نخواهد داشت چه بسا موجب کاهش قدرت خرید شان نیز خواهد شد. به عنوان مثال اگر حداقل دستمزد یک کارگر که اکنون حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، در شکل جدید ۱۸۰۰ تومان خواهد بود. قدرت خرید تومان جدید نیز بستگی به نرخ  دلار و دیگر ارزهایی خواهد داشت که معمولاً تعیین کننده نرخ اجناس هستند.اما از لحاظ حجم ظاهری پول پرداختی، روابط مالی در بازار را ساده‌تر خواهد کرد و در زمان شمردن و حمل و نقل آن و هزینه‌های حسابرسی آن البته اگر وجود داشته باشد بی تأثیر نخواهد بود.

این تغییرات و افزایش خارج از حد حجم پول در گردش از نظر کارشناسان اقتصادی محصول تعمیق بحران و افزایش تورم لجام گسیخته و نشانه اوضاع وخیم در نظام مالی جمهوری اسلامی است. از نظر آنان در شرایط کنونی که رژیم جامعه را با رکود اقتصادی روبرو کرده است، حذف این چهار صفر بر خلاف نظر رئیس بانک مرکزی، موجب افزایش بیشتر نرخ تورم خواهد شد. اما حسن روحانی روز چهار شنبه ۱۷اردیبهشت در جایگاه رئیس جمهور رژیم اسلامی برای کتمان علل این اقدام عاجزانه رژیم، با پوزخند به ارائه دلائل مضحکی پرداخت و گفت: “حذف چهار صفر از واحد پول چیزی نیست فقط به جای اینکه بگوئیم مثلآ یک یورو مثلاً معادل ۱۷۰هزار ریال است بگوئیم معادل ۱۷تومان است. این هم گفتنش راحته هم قشنگ‌تر و زیبا‌تر است و هم محاسبه آن آسانتر و خوشامد تر هم هست. این رئیس جمهور شیاد می‌داند که با این سخنان بی سر و ته نمی‌تواند دلائل ورشکستگی طرحهای اقتصادی رژیمش را توضیح دهد و تنها از آن طفره می رود.

در طول حیات جمهوری اسلامی همیشه نرخ تورم در اقتصاد رژیم دو رقمی بوده است. ادعای روحانی مبنی بر کاهش نرخ تورم به یک رقمی برای دوره ای از صدارتش را می‌توان تنها یکی دیگر از دروغهای او به شمار آورد. بدون شک در دیگر حکومت های مشابه نیز با تعمیق بحران اقتصادی که یکی از شاخص های آن افزایش نرخ تورم و افزایش رشد نقدینگی در جامعه می‌باشد، روند کاهش ارزش پول وجود داشته و دارد. چه بسا تا پایان اجرای همین طرحِ حذف چهار صفری، اگر نرخ تورم همجنان دو رقمی و بالای چهل درصد باقی بماند ارزش تومان جدید هم محتاج حذف صفرهای دیگری باشد. همچنانکه ارزش یک تومان از دهه پنجاه شمسی تاکنون بیش از سه هزار برابر کاهش یافته است، شاخص قیمت کالاهای مصرفی و خدماتی نیز حدود سه هزار برابر افزایش داشته است. بنا به گزارش خبرگزاری آلمان تشدید تورم و افزایش فشارهای اقتصادی به جمهوری اسلامی به دلیل تحریمهای آمریکا و کاهش درآمد ارزی از صادرات نفت خام از دلایل اصلی اقدام رژیم اسلامی در حذف چهار صفر از پول جمهوری اسلامی است و  متأسفانه پیش‌بینی می‌شود که در دوره پیشارو فشار اقتصادی برمردم ایران افزایش بیشتری خواهد یافت.

از سوی دیگر روحانی و دیگر مسئولان رژیم اسلامی که از ارائه هر راحلی برای خروج از این بحران عاجز و ناتوان هستند، از دیدگاه ناسیونالیستی حذف چهار صفر از پول ملی را توضیح می‌دهند. که گویا سقوط پول ملی شان در چنین ابعادی مایه حقارت حیثیت و وجهه جمهوری اسلامی است پس باید صفرهای آن را حذف کرد. رئیس کل بانک مرکزی رژیم در این رابطه اظهار داشت که: دغدغه این بانک حفظ حیثیت ظاهری پول ملی ایران است“. پولی که در حال حاضر ارزش آن در مقایسه با دلار ۱۵۷ هزار برابر کمتر است و ارزش آن هر لحظه در نوسان است به هیچ وجه قابل ارزش‌گذاری برای کسی نیست و ارزش روز آن برای مردم ایران، به هیچ وجه قابل اعتماد نمی باشد .

اما واقعیت این است که یکی از دلائل اصلی این فلاکت اقتصادی و سقوط روزانه پول رایج کشور چه در ایران و چه در دیگر کشورهای مشابه نظیر ترکیه، مصر، پاکستان و غیره در درجه اول پیاده کردن و اجرای سیاستهای اقتصادی نئولیبرالی مراکز مالی جهانی سرمایه داری است که درایران از زمان صدارت هاشمی رفسنجانی پایه ریزی شد. البته ساختار سیاسی و اقتصادی هریک از این دولتها و فاکتورهای دیگر از قبیل فساد مالی در نهادهای حاکمیت، اجرای پروژه های توسعه طلبانه نظامی و امنیت، تحریمها و غیره نیز از دیگر عوامل مؤثر در کاهش و سقوط ارزش پول رایج کشور خواهد بود. بنابراین نه تنها اقدام حذف چهار صفر بلکه دیگر اقدامات و رفرمهای کذایی نیز نمی‌تواند اقتصاد بحران زده و درحال ورشکستگی جمهوری اسلامی را نجات دهد. اوضاع اقتصادی در ایران نه با چنین باصطلاح رفرمهایی بلکه نیازمند زیر و روشدن کل سیستم سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جامعه یعنی سرنگونی جمهوری اسلامی و برقراری یک اقتصاد سوسیالیستی تحت حاکمیت شورایی است.