حزب کمونیست ایران

در مورد خطر اعدام زندانیان سیاسی خلق عرب در اهواز

اعلامیه مشترک حزب کمونیست ایران  و هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران(راه کارگر)

 

در مورد خطر اعدام زندانیان سیاسی خلق عرب در اهواز

داس مرگ بر بالای سر زندانیان سیاسی اسیر جمهوری اسلامی همچنان در حرکت است .اکنون خبر می رسد که در روزهای اخیر ، 6 تن از زندانیان سیاسی خلق عرب به نامهای  علی مجدم، محمدرضا مقدم، معین خنفری، حبیب دریس، عدنان غبیشاوی و سالم موسوی، که در بیدادگاههای رژیم به اتهامات واهی ” محاربه” و “ارتباط با بیگانگان”  به اعدام محکوم شده اند  برای اجرای حکم به سلول های انفرادی منتقل شده اند. این افراد  اواسط زمستان ۱۳۹۷، همزمان با اعتراضات گسترده کارگری در استان خوزستان بازداشت شده و در بازداشتگاههای رژیم در شهر اهواز تحت شدید ترین شکنجه ها قرار قرار گرفته اند و برای آنها پرونده سازی شده است. گزارش می رسد که  به دنبال انتشار این خبرفضای شهر اهواز بشدت امنیتی شده است و شایعاتی هم مبنی بر اعدام آنها شنیده می شود.

بنا به گزارش کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از آغاز  سال 2023 تا کنون دست کم ۲۰٩ نفر در ایران اعدام شده‌اند. دهها تن از اعدام شدگان زندانیان سیاسی بوده اند. همین گزارش می افزاید که شمار اعدام ها احتمالاٌ بیشتر از رقم اعلام شده است و بسیاری هم در خفا اعدام شده اند. بر طبق ارزیابی سازمان ملل متحد ایران تحت حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی بالاترین شمار اعدامها را به نسبت جمعیت در جهان داردو هر هفته به طور متوسط بیش از ده نفر در ایران اعدام می شوند. این در حالی است که هنوز دهها تن از بازداشت شدگان متهم به شرکت در انقلاب ژینا در زندان به سر می برند و خطر مرگ جان آنها  جان آنها را تهدید می کند.

دستگاه قضائی بیدادگر و فاسد جمهوری اسلامی سابقه طولانی در پرونده سازی و نسبت دادن اتهامات واهی به زندانیان سیاسی و عقیدتی دارد. با وجود این هر وجدان بیداری نه تنها اعدام زندانیان سیاسی و عقیدتی، بلکه نفس بازداشت و زندانی کردن آنها را، دارای هر عقیده و مرامی باشند و در ارتباط با هر گروه و سازمانی بوده باشند، محکوم و از آن ابراز تنفر میکند.

اما برای جلوگیری از تداوم آدم کشی های جمهوری اسلامی در زندانها راهی جز تشدید مبارزه با این رژیم در همه عرصه های مبارزه سیاسی و طبقاتی وجود ندارد. تحمیل خواست لغو احکام اعدام و آزادی کلیه زندانیان سیاسی به رژیم یکی از هدفهای اولیه این مبارزات است.

کشتار مبارزین در زندانها، صدور احکام اعدام، بازداشتهای گسترده، همگی بمنظور ارعاب مردم معترض صورت می گیرد. در واقع رژیم با کشتار زندانیان سیاسی، مردم را در بیرون زندانها تهدید می کند. اما  اگر مردم  نشان دادند که از جان عزیزان در بند خود نخواهند گذشت  و به دفاع از زندانیان سیاسی برخواهند خواست، اگر نشان دادند که مرعوب فضائی که رژیم به این ترتیب سعی در ایجاد آن دارد نمی شوند، در این صورت ارتکاب این اعمال برای رژیم دشوارتر و پر هزینه تر خواهد شد و این یگانه راه موثر برای جلوگیری از تداوم شکنجه و کشتار در زندان ها و برای نجات زندانیان دربند نیز خواهد بود.

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی

پیروز باد انقلاب مردم ایران

زنده باد آزادی، دمکراسی و  سوسیالیسم

هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران(راه کارگر)

حزب کمونیست ایران

20 اردیبهشت 1402

11 مه 2023