حزب کمونیست ایران

دفاع از محیط زیست دفاع از حقوق اولیه انسان است

چند روزی بیشتر به سیزده به در باقی نمانده است. رور سیزدهم ماه فروردین از جمله روزهای بهاری است که اکثریت مردم در کردستان و در سراسر ایران، صبح زود به بیرون از شهرها و به دامن کوه و صحرا روی می آورند. بعلاوه در روزهای تعطیلات نوروزی تا رسیدن به روز سیزدهم نیز هیچ فرصتی را برای آرامش و تفریح در دل طبیعت از دست نمی دهند. در شرایطی که جمهوری اسلامی با ریختن خون عزیزانمان، می خواهد فضای اندوه و ماتم را بر جامعه ما تحمیل کند، در شرایطی که این رژیم  با هرچه بویی از شادی و شور و نشاط داشته باشد دشمنی دارد، اینگونه فرصتها برای شکستن فضائی که جمهوری اسلامی تلاش می میکند در این جامعه نهادینه کند، بسیار حیاتی است.

اما اگر این تفریحات سالم و حیاتی و لذت بردن از طبیعت زیبا در این فصل  با به جا گذاشتن انبوهی از زباله ها ، شاخه های شکسته و سوخته درختان، با شکار پرندگانی که با ما در بهرمندی از امکانات طبیعت سهیم هستند و غیره همراه باشد، در این صورت در واقع  برای تفریح کوتاه مدت خود عملا به تخریب دراز مدت طبیعت برخاسته ایم.

از سالها پیش ، کردستان همواره سرزمین مردمی بوده است که مردم ساکن آن با دست زدن به ابتکارات و مبارزات توده ای و پیشرو ، در تلاش بوده اند که زندگی را برای خود عادلانه تر و محیط زیست را انسانی تر نمایند .حرکات و ابتکارات مردمی و مترقی چند سال اخیر ، نشانگر تحولی درونی و عمیق در این جامعه بوده ، که ستایش انگیز است .

پاک کردن روستاها و  محلات شهری از اشغال توسط مردم داوطلب ، حرکات سمبولیک علیه سیگار کشیدن و آتش زدن سیگارها و قلیانها در میادین عمومی ، شکستن تفنگ ها و قفس ها و رها کردن پرندگان در بند ، کمپین علیه شکار و خشونت ،علیه جانوران، تلاش جمعی برای خاموش ساختن آتش سوزی جنگلها و غیره از جمله ابتکاری است که در کردستان به تدریج به یک فرهنگ مسلط در این جامعه تبدیل شده است.

اما دامنه ابتکارات توده ای و تحسین برانگیز تنها به حفظ محیط زیست هم محدود نمانده است. در دوره شیوع بیماری کرونا شمار زیادی از جوانان مسئول و مبارز آستین ها را بالا زدند و با امکانات محدودی که در دسترس داشتند، به نحوی سازمان یافته، به خدمت مردم نیازمند شتافتند. در هنگام وقوع بلایای طبیعی اینگونه ابتکارات بلافاصله به کار می افتند و روح همبستگی میان مردم در جامعه را تقویت می کنند.    همدردی معلمین و محصلین با شاگردان بیمار در مریوان و دیواندره ، کمپین حمایت از کودکان شین آباد که در مدرسه نا امن در آتش سوختند، تنها نمونه های چندی از این حرکات و ابتکارات پیشرو و مترقی است .دفاع از این ابتکارات ، تبدیل آنها به جریانهای جدی و قوی اجتماعی ، یک وظیفه انسانی و انقلابی است .

ما در کردستان رزمنده چون  شریف باجور و یاران جانباخته اش را داشته ایم  کە با شیوه های جدید مبارزه  در دفاع از حقوق بشر ، دفاع از زندانیان سیاسی و زلزله زدگان ، از عشق بی پایانشان به حفظ محیط زیست ، که درآخر هم جان خود را فدا کردند ، تا درختان ، سنجابها و پرندگان زندە بمانند .

اما متاسفانە این همە داستان نیست . حکومت اشغالگر جمهوری اسلامی و بخش ناآگاه و غیر مسئول مردم بە تخریب محیط زیست می پردازند .حکومت اسلامی  با  اتش زدن جنگل ها ، مین گذاری در مناطق مرزی ، عدم سرمایه گذاری در زیر ساختهای تصفیه آب و فاضلات ، سیاستهای ارتجاعی در حفظ منابع طبیعی ، حفاریها و بهره برداری نامسئولانه و کارشناسی نشده از منابع طبیعی ، جاده سازیهای نظامی، فقیر نگهداشتن مردم، ضربات سنگینی به محیط زیست کردستان  زده است .

بخش غیر مسئول با شکار بی رویه ،آتش زدن درختان ، آلوده کردن محیط زیست بویژه در تعطیلات و مراسم نوروزی ، رها کردن اشغال باعث لطمات جدی به حیوانات ، پرندگان و نا امن کردن تفریحگاهها می شوند . در استانه سیزده بدر و در گردشهای بهاری ، دفاع از محیط زیست بیش از هر وقت دیگر ضرورت پیدا کرده است . محیط زیست سالم شرط حیاتی برای وجود جامعه و مردمانی سالم است .

ما از همه تشکلها و نهادهای مدنی دفاع از محیط زیست دفاع کرده و هم صدا با آنها مردم کردستان را به دفاع از محیط زیست ، به پاکیزه تگهداشتن مراکز تفریحی دعوت می کنیم . ما در مقابل کودکان و جوانان جامعه و در برابر نسل های آینده مسئول هستیم محیط زیستی سالم و پاکیزه را به انها تحویل دهیم .