حزب کمونیست ایران

میزان واکسیناسیون کرونا در ایران کم‌تر از یک درصد است!

           بهرام رحمانی

bahram.rehmani@gmail.com

سعید نمکی وزیر بهداشت در مصاحبه با صداوسیما اقرار کرده است: «افسار مهار کرونا از دست ما در رفته استنمکی، با تاکید بر اینکه کشور با «یکی از سهمگینترین امواج کرونا» مواجه است گفت: «متاسفانه در مورد کنترل سفرها کسی به حرف من گوش نداد

نمکی روز دوشنبه ۱۶ فروردین در نشست کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: «امروز مهار اژدهای کوید۱۹ چموش سرکش از دست ما رها شده و مشخص نیست چه زمانی مرگ سهرقمی را کاهش دهیم

در روزهای اخیر ویدئویی در فضای مجازی منتشر شده بود که نشان میداد یک آخوند حکومتی به زائران حرم امام رضا میگوید: «به حرف هیچکس گوش نکنید، در و دیوار حرم را ببوسید و ماسک نزنید

اکنون پس از بیش از یک سال، در حالی که جهان به سمت واکسیناسیون گسترده پیش میرود، خامنهای، دولت و پاسداران سرکوبگر و غارتگرش همچنان مانع اصلی رسیدن واکسن به مردم ایران هستند. آنها فقط به فکر خود و اطرافیانشان و حفظ حکومت هیولایی و تبهکارشان است. اکثریت مردم ایران اسیر این هیولای هفت سر شدهاند. هیولایی که پس از ۴۲ سال همچنان نه از خون ریختن و نه نوشیدن آن سیر نمیشود!

برای مثال دولت شیخ حسن نخست فضا را فراهم کرد تا علاقهمندان برای سفرهای نوروزی خود برنامهریزی کنند اما سپس اعلام کردند مسافران نوروزی جریمه خواهند شد. دولت با این ترفند میلیاردها تومان پول از شهروندان اخذ کردهکه حتی برای تقسیم آن بین وزارتخانهها دعوا و رقابت سختی درگرفته است. در ادامه بحث به این موضوع برمیگردیم.

هدف این مطلب نشان دادن فاجعه ویروس کرونا در ایران و باز هم جنایت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران علیه بشریت است!

جمهوری اسلامی ایران هنوز آمارهای به روز شده واکیسناسیون را منتشر نکرده، اما تا روز ۷ فروردین تنها ۱۶۱ هزار و ۶۰۱ هزار دوز واکسن در ایران تزریق شده بود که به اقرار وزیر بهداشت معادل کمتر از یک درصد است.

در حالی که درصد دریافت واکسن در ایران حتی به یک درصد هم نمیرسد؛ کشوری مانند جبلالطارق به ۲۰ درصد نزدیک میشود و امارات به  ۹۰ درصد. در میان کشورهای بزرگ و پرجمعیتتر نیز آمریکا به مرز ۵۰ درصد نزدیک میشود و ترکیه در همسایگی ایران به ۲۰ درصد!

این در حالیست که مردم رنجکشیده و سرکوبشدهایران با جیب و سفرههای خالی، با چشمان گریان و دست‌‌های خالی در سوگ عزیزان خود نشستهاند و سخت نگران فردای خود هستند.

بر اساس آخرین نقشه وضعیت کرونا در ایران شهرهای تهران، کرج، اصفهان، شیراز، ایلام، شهرکرد و زنجان در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار گرفتهاند.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت ایران، شمار روزانه مرگ بر اثر کرونا به بیش از ۱۶۰ نفر رسیده است. این آمار پیش از نوروز دورقمی بود.

همچنین در تعطیلات نوروز، تعداد شهرهای قرمز و نارنجی به ۲۲۷ شهر افزایش یافت و وضعیت شیوع کرونا در تهران، کرج و اصفهان نیز قرمز اعلام شد.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز مدیریت اطلاعات راهها و حمل ونقل جادهای، متوسط تردد روزانه بین استانی از ۲۰ اسفند سال گذشته تا روز سیزدهم فروردین یک میلیون و ۷۷۹ هزار و ۸۸۶ وسیله نقلیه بوده که نسبت به نوروز سال گذشته ۹۳ درصد افزایش داشته است.

جمهوری اسلامی و نهادهای اقتصادی وابسته به آن به ویژه سپاه پاسداران نخست فضا دادند مردم تدارک سفر عیدی ببینند و سوس اعلام کردند کسانی که سفر کردهاند کی میلیون جریمه خواهند شد. اکنون پدر جامعه ایران شایع شده است که دولت شیچ حسن از این راه میلیارد تومان از مردم پول گرفته است. به عبارت دیگر ترفند دولت و سپاه آن برای درآوردن پول، باز هم خالی کردن جیب مردم است.

روز ۱۷ اسفندماه کمال هادیانفر، رییس پلیس راهور،اعلام کرد پلیس بیش از هشت میلیون جریمه رانندگی مرتبط با کرونا ثبت کرده است. در تبریز مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری اعلام کرد روزانه هزار و ۵۰۰ خودرو به دلیل محدودیتهای کرونا جریمه میشوند. در گیلان هم جانشین فرماندهی انتظامی از جریمه ۶۱۵ هزار خودرو از ابتدای اعمال محدودیتها خبر داده است.

افزایش روزانه جریمهها در حالی اتفاق میافتد که همزمان خزانه دولت از محل واریزهای آن سود میبرد. روز ۲۶ بهمنماه خبرگزاری رسمی دولت،ایرنا، طی گزارشی بر پایه اظهارات مسئولان درباره هشت میلیون جریمه خودرو،با در نظر گرفتن کف جریمه ۲۰۰ هزار تومانی کرونا،درآمد دولت از این محل را هزار میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان ارزیابی کرده و درباره چگونگی مصرف آن پرسیده بود.

پیش از آن نیز در دیماه رییس پلیس راهور از واریز پنج هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از جریمههای سال ۱۳۹۸ به خزانه دولت خبر داد

در آذرماه گزارشهای برخی رسانهها،از جمله «اقتصاد نیوز»، حاکی از آن بود که در سند پیشنهادی بودجه دولت برای سال جدید درآمد پیشبینیشده حاصل از جرائم و خسارات بیش از ۴۷ درصد افزایش یافته است. به تازگی محمدباقر نوبخت،رییس سازمان برنامه و بودجه هم ضمن تقدیر از ماموران راهنمایی و رانندگی از ارائه «پاداش کرونا» به آنها خبر داد.

با جدیتر شدن ابهامات درباره درآمدهای جرائم سفرها و اینکه این درآمد صرف چه موضوعی میشود، وزارت بهداشت اعلام کرد از آن سهمی نمیخواهد. ایرج حریرچی،معاون کل وزارت بهداشت، در ابتدای اسفندماه طی مصاحبهای تلویزیونی با ارجاع به سخنان وزیر بهداشت گفت که این وزارتخانه چیزی از محل این درآمدها نمیخواهد.

علیرضا رئیسی،سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا،به خبرگزاری ایرنا گفت که «بیشترین پیشنهاد» مبنی بر تعلق گرفتن این درآمدها به نیروی انتظامی بوده است. او دلیل خودداری وزارت بهداشت از دریافت پول را جلوگیری از «شک و شبهه» اعلام کرد.

با این حال رییس سازمان برنامه و بودجه روز ۲۴ اسفندماه اعلام کرد وزارت بهداشت هم «یکی از استفادهکنندگان منابع کرونا» است. اما روز ۲۷ بهمنماه در پاسخ به سئوالی درباره واریز مبلغ حاصل از جریمهها به حساب نیروی انتظامی،مهدی حاجیان،سخنٔگوی ناجا، آن را رد کرد.

حاجیان گفت:‌ «فرایند کاملا مشخص است و اینکه گفته شده به نیروی انتظامی پرداخت شده صحت نداردحسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران هم در این زمینه اعلام «بیخبری» کرد و گفت: «اینکه کجا مصرف شده ما در جریان نیستیم

اکنون در حالی سفرهای پرشمار نوروزی به جریان افتاده که جریمههای اعلامشده برای محدودیتهای جدید مبالغی میلیون تومانی هم دارد. رییس پلیس راه کشور گفته است جریمه تردد در شهرهای قرمز یک میلیون تومان و برای شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان است.  

تعداد شهرهایی که ورود و خروج خودروها به آن اکنون زیر نظارت و تیغ جریمه پلیس قرار گرفته ۴۰ مورد است. به نظر میرسد به این ترتیب شمار جریمههای با ارقام بالا در این مقاصد بیشتر باشد.

بسیاری از این جرائم با دوربینهای شهری پلیس به صورت اتوماتیک ضبط و اعمال میشوند؛ جرائمی که برخی شهروندان بعضا در رسانههای اجتماعی با انتشار تصاویری از پیامکهای پلیس درباره آنها میگویند «به اشتباه» صورت میگیرد.

عینالله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور، در گفتوگویی با خبرگزاری تسنیم وقوع این اشتباه را رد نکرد و گفت:‌ «بعضا و به صورت محدود این اتفاقات وجود دارد

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، میگوید ترددهای روزانه بین استانی میان روزهای ۲۰ تا ۲۷ اسفندماه در مقایسه با سال گذشته ۳۸ درصد افزایش داشته استآمار اعلامشده از سوی مقامهای رسمی درباره سفرهای نوروز سال گذشته حاکی از آن بود که با وجود توصیهها و ممنوعیتها، حدود سه میلیون مسافر و ۹۷۰ هزار خودرو اقدام به سفر نوروزی کرده بودند.

حسین اشتری،فرمانده نیروی انتظامی،از پیشبینی افزایش سفرهای نوروزی امسال خبر میدهد. امسال با اعمال محدودیتها بر اساس رنگبندیها و وضعیتهای مختلف، ابهام درباره چگونگی جرائم افزایش یافته است.

پیشتر علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفته بود در جریان سفرهای نوروزی «۱۵ هزار بیمار مبتلا به کرونا با وجود اطلاع از بیماری خود به مسافرت رفتند

این در حالی است که مقامهای جمهوری اسلامی به افزایش سفرهای نوروزی آگاهی داشتند، ولی محدودیتهایی در زمینه تردد بین استانی وضع نکردند.

همچنین وزیر بهداشت جمهوری اسلامی در سخنان روز دوشنبه خود در کمیسیون بهداشت مجلس ادامه داد: «برای نظام سلامت ایام پرچالشی را می‌‌بینم، می‌‌توانستیم به این مرحله نرسیم

او به شیوع گونه جهشیافته کرونا در استان خوزستان در روزهای پایانی سال گذشته اشاره کرد و گفت: «اتفاقی که در خوزستان افتاد به ما نشان داد که مدیریت این ویروس، کار بسیار سخت و مشکلی است و سختیهایی که کادر بهداشت و درمان در کنترل مسائل خوزستان متحمل شدند از تلاش‌‌های ۱۲ ماهه برای کل کشور سختتر و سنگین‌‌تر بود

به گفته وزیر بهداشت، «اگر همزمان سه موج (شیوع کرونا) مانند خوزستان» در ایران وجود داشت نظام سلامت این کشور «فرو میریخت

در حالی که جمهوری اسلامی متهم به پنهانکاری در زمینه آمارهای کرونا در ایران است، نمکی بار دیگر بریتانیا را به پنهانکاری در زمینه کرونای جهشیافته متهم کرد. او گفت: «با توجه به زیرساختهای کشور بریتانیا بسیار روشن بود که آمار واقعی تعداد فوتی‌‌ها در این کشور بسیار بیشتر از آماری بود که رسانه‌‌ای می‌‌شود

همچنین در حالی که انتقادها از روند کند واکسیناسیون کرونا در ایران افزایش یافته، وزیر بهداشت این کشور در توجیه این شرایط گفت «اجازه ندادیم کشورمان آزمایشگاه دیگران شود

نمکی گفت «حتی یک نفر از مسئولان جمهوری اسلامی» تاکنون واکسن کرونا نزده و علی خامنهای رهبر جمهوری اسلامی هم تاکید کرده که «واکسن ایرانی» می‌‌زند.

در بهمن گذشته، پس از برگزاری نخستین دیدار عمومی خامنهای، گمانه‌‌هایی درباره امکان تزریق واکسناحتمالا فایزربه او و شماری از مقامهای ارشد کشور مطرح شد.

همچنین ۴۲ شهرستان نیز از وضعیت زرد و نارنجی به وضعیت حاد شیوع کرونا تغییر رنگ دادهاند. موج چهارم کرونا با سرعت در حال پیشرفت از نیمه غربی به سمت نیمه شرقی کشور است.

نمکی گفت: الان ۴ تا رییس دانشگاه من متأسفانه با کوید انگلیسی درگیر هستند. امروز مهار اژدهای کوید۱۹ چموش سرکش فعلا از دست ما در رفته، حالا کی دوباره ما این مرگ سه رقمی را بیاوریم زیر سه رقمی نمیدانم.

علی خامنهای، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۹ دی ۱۳۹۹ اعلام کرد که ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران ممنوع است و پس از آن، دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی به بزرگنمایی موارد بسیار معدود مرگ و عوارض ناشی از تزریق واکسنهای غربی پرداختند تا مردم ایران را از این واکسنها بترسانند و به واکسن کوبایی و روسی و چینی که اصولا در مقیاس بزرگ تست نشدهاند، رضایت دهند. بنابراین خامنهای با این ممنوعیت خود با جان و زندگی و بهداشت عمومی مردم بازی میکند و عملا مرتکب جنایت علیه بشریت شده است.

ویروس کرونا حد و مرز نمیشناسد و سایه سیاه خود را در همه جهان گسترده و بهداشت عمومی مردم جهان را به خطر انداخته است. در چنین وضعیتی هر کدام از دولتهای جهان بنا به وظیفهای که دارند در پیشگیری این ویروس تلاش میکنند و در حد توان و بضاعت خود اقداماتی را به مرحله اجرا درآوردهاند تا قربانیان این ویروس را کم و کمتر کنند. اما متاسفانه این مسئله در ایران بسیار متفاوت از کشورهای منطقه و جهان است. خرافات مذهبی از یکسو و بیتفاوتی و بیعملی حاکمیت از سوی دیگر سبب شده است شهروندان بیشماری از جامعه ایران جان خود را از دست بدهند و هنوز هم این ویروس با سرعت بیشتری در همه جای ایران تاخت و تاز میکند بدون این که هیچ مانعی در مقابل خود ببیند. در حالی که در همه جهان دولتها موظفند اقدامات لازم را در پیشگیری از گسترش ویروس کرونا به مرحله اجرا بگذارند. اما دولت همواره مردم را مقصر معرفی میکند بدون این که به وظایف خود بپردازد. در دومین سال شیوع این ویروس و در اوج آن در ایران شیخ حسن روحانی رییس جمهوری گفته است هر نهادی میتواند خودش واکسن وارد کند و به پرسنل خود تزریق کنند در حالی که در همه دنیا دولتها این وظیفه را دارند. این سخن نشان میدهد که دولت جمهوری اسلامی ایران در این مورد به وظیفه خود عمل نمیکند. هر کدام از نهادهای و وزرای دولت آهنگ خود را میزنند و رهبر ارکستر آنها هم نظارهگر است و کنترلی بر اوضاع ندارد.

با وجود خواستههای مردم و وضعیت نگرانکننده، علی خامنهای رهبر جمهوریاسلامی، روز جمعه ۱۹ دیماه ۱۳۹۹ در سخنرانی زندهای که از صداوسیما پخش شد، ورود واکسن بریتانیایی و آمریکایی را به ایران ممنوع اعلام کرد، تصمیمی که واکنشهای زیادی را در ایران و جهان به دنبال داشت و باعث شد سخنگوی هلالاحمر جمهوریاسلامی اعلام کند ورود ۱۵۰ هزار دز از واکسن فایزر ساخت آمریکا که تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را به همراه دارد و از سوی خیریه تهیه شده بود، منتفیست. خامنهای با این فتوای خود بار دیگر مرتکب جنایت علیه بشریت شد.

تاکید شیخ حسن روحانی بر واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی و با ارز نیمایی! در حالی‌که شیوع کرونا بار دیگر در کشور شدت گرفته و شهرهای بیش‌تری در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند، حسن روحانی از کارنامه دولت خود در مقابله با کرونا دفاع کرد و گفت «در یک سال گذشته زحمات زیادی کشیده شد». او بر سپردن واردات واکسن کرونا به بخش خصوصی تاکید کرد و افزود حتی «اگر یک تولیدکننده بزرگ برای کارگران خودش می‌خواهد برود و با هماهنگی وارد کند و از واکسن استفاده کند.»

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران چهارشنبه ۱۱ فروردین در جلسه هیات دولت بار دیگر از شرکت بخش خصوصی در واردات واکسن کرونا حمایت کرد و گفت:

«هر بخش خصوصی با ارز نیمایی می‌تواند واکسن را وارد کند، بیاورد و در بیمارستان‌های خصوصی، دولتی و هر جا که وزارت بهداشت و درمان مناسب می‌داند تزریقات انجام بگیرد. حتی اگر یک کارخانه و یک تولیدکننده بزرگ برای کارگران خودش می‌خواهد برود و با هماهنگی وارد کند و از واکسن استفاده کند.»

روحانی پیش از این نیز اعلام کرده بود که واردات واکسن را به شرکت‌های خصوصی واگذار می‌کنند. ستاد ملی مقابله با کرونا شنبه ۷ فروردین این واگذاری را تصویب کرد.

کیانوش جهانپور، ریيس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی در حساب کاربری خود در توییتر از ارسال نخستین محموله واکسن کوواکس به ایران خبر داده است. او گفته است که این محموله شامل بیش از ۷۰۰ هزار دوز واکسن آکسفورد آسترازنکا تولید شرکت «اس کی بایو» کره جنوبی است.

جهانپور در ادامه نوشته است که قرار است این محموله روز چهارشنبه ۱۸ فروردین به ایران برسد. دریافت این میزان واکسن کرونا از سوی ایران در قیاس با دیگر کشورهای منطقه بسیار نازل بوده و همین امر موجب نارضایتی مردم و حتی برخی از مسئولان جمهوری اسلامی ایران شده است.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده است که تا کنون ۷۹۰ هزار دوز واکسن کرونا وارد ایران شده است.

این در حالی است که بر اساس آمار رسمی اعلام شده تا کنون فقط ۲۵۰ هزار نفر در ایران دوز نخست واکسن کرونا را دریافت کردهاند. شمار کسانی که هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کردهاند، کمتر از ۶۰ هزار نفر اعلام شده است.
محسن هاشمی، رییس شورای اسلامی شهر تهران از جمله کسانی است که نسبت به تعلل در خرید و واردات واکسن کرونا لب به اعتراض گشوده است. هاشمی گفته است: «تاخیر و عقب ماندن فرایند واکسیناسیون در کشور که تاکنون به یک درصد هم نرسیده است نسبت به بسیاری از کشورهای توسعه یافته و حتی درحال توسعه برای افکار عمومی قابل پذیرش نیست و این تاخیر، خسارات بسیار بیشتری از هزینه واکسیناسیون به نظام سلامت، اقتصاد، آموزش و فضای عمومی جامعه وارد میکند

جمهوری اسلامی مدعی است که از سبد کوواکس بیش از ۱۶ میلیون دوز واکسن کرونا خریداری کرده است. این در حالی است که از این میزان تنها ۷۸۰ هزار دوز قرار است طی هفته جاری از آمستردام به تهران منتقل شود.

علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، روز یک‌شنبه گفت: «مهم‌ترین راهبرد در شرایط فعلی و در آستانه شکل‌گیری خیز چهارم کرونا، استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور به خصوص وزارت خارجه، بانک مرکزی و دولت است که هرچه سریع‌تر باید از همه روش‌های متعارف موجود جهانی با توجه به کمبود واکسن استفاده کنند و به سرعت واکسن کرونا را وارد کنند.»

او با اشاره به وضعیت واکسیناسیون کادر درمان بیان کرد: «در تهران اگر مجموعه همکاران را در نظر بگیریم، هنوز واکسیناسیون به سقف ۳۰ درصد هم نرسیده است.» او افزود که «میزان واکسن کرونای وارد شده برای کادر درمان قطعا کفایت نمی‌کند؛ چنان‌که اگر گروه‌های ارائه‌دهنده خدمات درمانی در کل کشور را در نظر بگیریم، پیش‌بینی ما برای تزریق واکسن، جمعیت ۷۵۰ هزار نفری آن‌ها است؛ حال اگر در نظر بگیریم ۴۰ درصد از ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی در تهران هستند، پس ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر در کل مجموعه همکاران بخش بهداشتی درمانی در تهران خواهند بود که میزان واکسن وارد شده خیلی پایین‌تر از این است.»

محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای شهر تهران، روز یک‌شنبه در جریان نخستین جلسه علنی صحن این شورا، با اشاره به پاندمی کرونا گفت: «با کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تاخیر مسئولان در فرایند واکسیناسیون، شاهد افزایش تعداد مبتلایان و قربانیان هستیم به نحوی که عدد مبتلایان روزانه ۵ رقمی و تعداد قربانیان نیز به سه رقم رسیده است.»

او در ادامه با اشاره به فرایند واکسیناسیون در کشور گفت: «تاخیر و عقب ماندن فرایند واکسیناسیون در کشور که تاکنون به یک درصد هم نرسیده است نسبت به بسیاری از کشورهای توسعه یافته و حتی درحال توسعه برای افکار عمومی قابل پذیرش نیست و این تاخیر، خسارات بسیار بیش‌تری از هزینه واکسیناسیون به نظام سلامت، اقتصاد، آموزش و فضای عمومی جامعه وارد می‌کند.»

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت ایران، روز یکشنبه گفت:« اکنون موارد بستری‌ کرونا روند صعودی قابل توجهی دارد و در حال پیشروی است. هم‌چنین چند روزی است که آمار مرگ و میر روزانه کرونا در کشور به بالای ۱۰۰ نفر رسیده و پیش‌بینی می‌کنیم که کماکان این رقم سه رقمی خواهد بود.» او افزود: «به طور کلی در کشور روزانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۵۰ فوتی در کشور داریم و وقتی می‌گوییم در یک روز ۱۲۳ فوتی ناشی از کرونا داشتیم، یعنی ۱۲ درصد فوتی‌های کشور را شامل می‌شوند.»

بر اساس گزارش ها و بر مبنای آمار رسمی، تنها طی ششم تا دوازدهم فروردین ماه ۱۴۰۰ در کشور، ۶۱۹۴۸ مورد سرپایی مثبت شناسایی شده است و هم‌چنین ۷۶۸۴ نفر طی این مدت در بیمارستان‌ها بستری شدند و ۶۴۸ نفر نیز جان باخته‌اند.

سیما سادات لاری سخن‌گوی وزارت بهداشت ایران، روز یک‌شنبه گفت: از دیروز تا امروز ۱۵ فروردین و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۶۸۰ بیمار جدید مبتلا به کوید۱۹ در کشور شناسایی شد که ١۵۷۲ نفر از آن‌ها بستری شده‌اند.

او افزود: مجموع بیماران کوید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۹۳۲ هزار و ۷۴ نفر رسیده و در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۱ بیمار کوید۱۹ جان خود را از دست داده اند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۳ هزار و ۱۶۰ نفر رسیده است.

به گفته وی، ۴۰۵۷ نفر از بیماران مبتلا به کوید۱۹ در وضعیت شدید بیماری و در بخش های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. وی افزود: تا کنون ۱۳ میلیون و ۱۱۱ هزار و ۱۱۸ آزمایش تشخیص کوید۱۹ در کشور انجام شده است.


به این ترتیب بحران کرونا در ایران فاجعهبارتر از سای کشورهای جهان و حتی منطقه است. کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت ایران، نهم فروردین ۱۴۰۰ اعلام کرد: «تاکنون ۶۹۵ هزار واکسن وارداتی کرونا در شبکه بهداشتی کشور توزیع و ۱۶۱ هزار و ۶۰۱ دوز واکسن تزریق شده است.»‌(ایرنا ۹ فروردین ۱۴۰۰)

از ۱۶ بهمن تا ۲۶ اسفند ۱۳۹۹، تعداد افراد واکسنزده حدود ۶۰ هزار نفر اعلام شده بود (متوسط روزی یک هزار و ۵۰۰ نفر). این بدان معنا است که در یک دوره۱۴ روزه از ۲۶ اسفند تا ۹ فروردین، حدود ۱۰۰ هزار نفر واکسن دریافت کردهاند که متوسط آن، حدود روزی هفت هزار واکسن است.

وقتی این رقمها را در کنار شبکهبزرگ بهداشتی کشور و منابع مالی عظیم ایران در کشورهای خارجی (حدود ۴۰ میلیارد دلار) قرار دهید، به فاجعهمدیریتی در ایران پی خواهید برد. ایران هیچ منعی برای استفاده از منابع بلوکهشدهخود به دلیل تحریمها، برای خرید واکسن نداشته و تنها دستور رهبر جمهوری اسلامی مانع خرید واکسنهای آمریکایی و بریتانیایی بوده است.

تا پاییز ۱۳۹۹، مقامات جمهوری اسلامی سفارش ندادن و تامین نکردن واکسن کافی را بر گردن تحریمها میانداختند اما ناصر ریاحی، رییس اتحادیه واردکنندگان داروی ایران، در ۲۰ آذر ۱۳۹۹ گفت که «هیچ مشکلی» برای انتقال ارز به منظور واردات واکسن کرونا و دیگر اقلام دارویی از خارج به ایران وجود ندارد.

بدین ترتیب، شخص علی خامنهای با ممنوع کردن ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی مسئول مرگ آن دسته از ایرانیانی است که به دلیل وارد نشدن به موقع واکسن در دورهپس از تولید و توزیع آن در دنیا و امکان ورودش به ایران، جان خود را دست میدهند. همانطور که خود او مسئول مرگ کسانی است که در دو ماه اول همهگیری به دلیل فقدان اطلاعرسانی حکومت، در پی ابتلا به این ویروس جان باختند.

منابع و ادعاهای سران و مقامات جمهوری اسلامی ایران به هیچوجه قابل اعتماد است. قرار بود تا پایان سال ۱۳۹۹، دولت روسیه حدود یک میلیون و دولت هند حدود ۵۰۰ هزار واکسن به ایران تحویل دهد اما هر دو در این کار بازماندند. رقم تعهد دادهشدهچین اعلام نشده است. روسیه حدود ۴۲۰ هزار و هند حدود ۱۲۵ هزار واکسن به ایران تحویل دادهاند. از میزان واکسنهای کوبایی ارسال و تزریق شده نیز خبری داده نشده است. دوستان جمهوری اسلامی در این حوزه نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند. آنها البته در فروش سلاح به جمهوری اسلامی اکثر تعهدات خود را انجام میدهند.

مردم ایران در حالی باید هزینهتست و واکسنشان را خود تامین کنند که صدها هزار عضو گروههای تروریستی لبنانی و عراقی و افغانی و پاکستانی و سوری، ماهانه میان ۱۵۰ تا ۵۰۰ دلار از سپاه قدس (حتی در دورهتحریمها) حقوق دریافت میکنند. از میزان پرداختی جمهوری اسلامی به نیروهای طالبان و حوثیها اطلاعی در دست نیست. بخشی دیگر از منابع کشور صرف موشکهایی میشود که عوامل جمهوری اسلامی به سمت پایگاههای امریکا و تاسیسات نفتی عربستان شلیک میکنند.

در اسرائیل که بنا به بشارت رهبر جمهوری اسلامی تا ۱۹ سال دیگر نابود خواهد شد، تا ۱۷ مارس بیش از ۵۶ درصد جمعیت دوز اول و بیش از ۵۰ درصد هر دو دوز واکسن را دریافت کردهاند. دولت ترکیه در ۹ فروردین از واکسیناسیون ۱۵ میلیون نفر از جمعیت خود خبر داد.

بنا به رقم اعلامی سخنگوی سازمان غذا و دارو، در ایران تا نهم فروردین، دو دهم درصد جمعیت کشور دوز اول واکسن را دریافت کردهاند. بر اساس برنامه، قرار بود تا قبل از نوروز ۱۴۰۰، دو میلیون و ۸۰۰ هزار واکسن وارد شود و یک میلیون و ۳۰۰ هزار شهروند ایرانی واکسن کرونا دریافت کنند که وزارت بهداشت رسما شکست خود در هر دو زمینه را اعلام کرد.

تا همین زمان، در کشورهای اطراف ایران، امارات (با جمعیت ۱۰ میلیونی) بیش از هشت میلیون دوز، آذربایجان ۵۱۰ هزار دوز، قطر (با جمعیت زیر سه میلیون) ۷۴۰ هزار دوز، کویت ۳۶۰ هزار دوز و عمان ۱۳۰ هزار دوز واکسن به شهروندان خود تزریق کردند. پاکستان نیز ۳۵۰ هزار دوز واکسن تزریق کرده بود.

در نهایت، شیخ حسن روحانی رییس دولت جمهوری اسلامی موضوع واکسیناسیون عمومی را که در همهکشورها امری عمومی و بر عهدهدولت است، از دوش دولت برداشت و به بخش خصوصی واگذار کرد. در ایران معمولا اموری به بخش خصوصی واگذار میشود که دولت (با نگاه دولتگرایی) در آن کارنامهای فاجعهآمیز داشته است؛ چون دولتیها میخواهند خود از منافع مربوطه برخوردار شوند.

واگذار کردن این امر به بخش خصوصی پیامدهای مخاطرهآمیز دارد، از جمله:

*تجاری شدن واکسن و بهداشت عمومی که بهواسطهآن، واکسن سر از بازار سیاه درمیآورد.‌(۸۰ میلیون برای واکسن روسی در تهران)

*محروم شدن اکثریت مردم ایران از واکسن به دلیل زندگی در زیر خط فقر. خانوادهای که از تامین معاش روزانهخود درمانده است، نمیتواند هزینهواکسن را بپردازد؛ حتی اگر واکسن به قیمت روز جهان در ایران عرضه شود (که غیرممکن است و معمولا قیمتها دو یا سه برابر میشود)، یک خانوادهای چهار نفره باید ۱۲۰ دلار برای دو دوز بپردازد که معادل حدود دو تا سه میلیون تومان است.

*به دلیل نبود بسیج نیروهای ملی (ارتش و کارکنان بخش عمومی) واکسن به موقع میان همه توزیع نمیشود و بسیاری از جانها از کف میرود.

اگر تمرکز دولتهای امارات و اسرائیل، بر تست و واکسن و رسیدگی به وضعیت بیکاران ناشی از کرونا قرار داشته، تمرکز جمهوری اسلامی همچنان بر سانتریفیوژ و موشک و پهپاد نظامی بوده است. مقامات جمهوری اسلامی امارات را اصولا کشور نمیدانند.‌(کشورهای جنوب خلیجفارس را شیخنشین مینامند) یا اسرائیل را کشور جعلی میخوانند اما این کشورها کارنامهای بسیار قابلقبول در بهداشت عمومی عرضه کردهاند.

در موضوعات موشکی و هستهای که مردم ایران امکان راستیآزمایی ندارند، مقامات جمهوری اسلامی مدعی پیشرفتها و دستاوردهای حیرتانگیز برای خود و بسیجیان هستند؛ اما در موضوعاتی مثل معیشت، آموزش، بهداشت، حملونقل، محیطزیست و اموری که بسیار ملموس هستند، الگوی حکمرانی اسلامگرایان شیعه غیر از فاجعه چیزی به بار نیاورده است.

میتوان موشک و سانتریفیوژ از پاکستان و کرهشمالی و روسیه و چین خرید و روی آنها «ساخت ایران» حکاکی کرد.‌(یا از آنها خواست که در کارخانه روی آنها نقش کنند ساخت ایران) یا اسم قرآنی بر آنها گذاشت اما نمیتوان با «فخرا» یا «میلاد نور» نامیدن واکسنهای کوبایی، دهها میلیون مردم ایران را با یک اعلام تلویزیونی در برابر کرونا واکسینه کرد؛ یا رقم تورم ۳۶ درصدی رسمی (و ۶۰ تا ۷۰ درصدی غیررسمی) را مثل اروپا دو درصد اعلام کرد. تورم چیزی نیست که بتوان آن را از مردم پنهان کرد.

موسسهنظرسنجی مستقلی در ایران وجود ندارد بنابراین با آمار و ارقامهای سران و مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی نمی توان اعتماد کرد. برای مثال نمیتوان رقم کودکانی را که به مدرسه میروند، ۱۰۰ درصد اعلام کرد چون میلیونها کودک و نوجوان شش تا ۱۸ ساله در ایران به مدرسه نمیروند. رقم کودکان و نوجوانان بازمانده از تحصیلات عمومی در دورهاحمدینژاد حدود هفت میلیون از ۱۸ میلیون بوده و آمار جدید اعلام نشده است اما در حوزههایی که مردم، قدرت راستایی آزمایی دارند، کارنامهاین حکومت بسیار اسفناک بوده است.

بنا به گزارش صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، در حال حاضر ۴۲ شهرستان شامل ۷ مرکز استان از امروز در وضعیت قرمز قرار گرفتند. تا پیش از این شهرهای جلفا، سراب، شبستر، میانه، هشترود، ارومیه، خوی، نقده، خوانسار، شاهین شهر و میمه، فلاورجان، گلپایگان، لنجان، نجف آباد، آبدانان، دهلران، بوشهر، پردیس، دماوند، شهریار، بروجن، امیدیه، اندیمشک، خرمشهر، بهبهان، لالی، خرم دره، ارسنجان، داراب، زرین دشت، سپیدان، تاکستان، سقز، اسلام آباد غرب، کنگاور، کهگیلویه، گچساران، ازنا، الیگودرز، بروجرد، خرم آباد، دلفان، سلسله، قائم شهر، اراک، تویسرکان و نهاوند در وضعیت قرمز بودند.

در نقشه رنگبندی مناطق ایران بر اساس وضعیت شیوع کرونا، بعد از رنگ قرمز که به معنای «وضعیت بسیار پرخطر» است و در این شرایط فقط مشاغل گروه یک مجاز به فعالیت هستند. رنگ نارنجی نشاندهنده وضعیت «پرخطر» است. بنا بر دستورالعملها اعلام شده بود که مشاغل گروه شغلی سطح سه و چهار باید در مناطق و شهرهایی که با این رنگ مشخص میشوند، تعطیل باشند.                      

 سعید نمکی، وزیر بهداشت گفته بود که به دلیل گسترش ویروس جهشیافته، تغییراتی در رنگهای شهرها به وجود آمده که بهزودی اعلام خواهد شد. به نظر میرسد این تغییرات نیز در راستای همین گفته وزیر بهداشت است.

او در ادامه تاکید کرد: «خیز جدید بیماری با خیزهای قبلی، متفاوت است. یکی دو روز قبل به معاون محترم درمان تاکید کردم که فعلا اعمال غیر اورژانسی لغو شود تا با مشکل کمبود تختهای بیمارستانی در کشور روبهرو نشویم چون رفتار ویروس جهشیافته یا ویروس قبلی متفاوت است

این در حالی است که دولت جمهوری اسلامی همچنان هیچ برنامه روشنی برای مقابله با شیوع گستردهتر کرونا در دست ندارند. واکسیناسیون علیه کرونا بسیار کند انجام میشود و در نهایت مقامات جمهوری اسلامی، مردم را مسئول وضعیت جاری معرفی میکنند.

در حالی که به خاطر مجادله با ویروس کرونا ترس و نگرانی در ایران رو به گسترش است، ترکیه تدابیری برای بازگرداندن شهروندانش ترتیب میدهد.

امروز پروازی که از تهران برخاسته بود در آنکارا فرود اضطراری داشت. در این پرواز ۱۷ نفر از مسافران، مشکوک به ویروس کرونا بودند

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران روز ۱۱ فروردین در نامهای خطاب به عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور از او خواست تا به دلیل شرایط بحرانی کرونا و وقوع موج جدید شیوع کرونا، ترددهای هوایی و زمینی «به» و «از» ترکیه لغو شود.

درخواست وزیر بهداشت به صورت موقت و تنها برای مدت زمان یک هفته بود. در این نامه همچنین بازگشت شهروندان ایرانی از ترکیه منوط به در دست داشتن تست پیسیآر منفی شده بود.

هماکنون پرواز میان ایران با ۳۳ کشور براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا متوقف شده است. عراق، برزیل، آفریقای جنوبی و انگلیس کشورهایی هستند که دستکم تا روز ۱۱ اردیبهشت پرواز عادی با ایران ندارند.

در حال حاضر روزانه بیش از ۱۰ پرواز میان چهار فرودگاه در ایران با دو فرودگاه استانبول و آنکارا در ترکیه انجام میشود.

روز گذشته ابتدا لغو یک هفتهای پرواز از تهران به ترکیه به صورت خبر منتشر شد اما ساعاتی بعد هواپیمایی کشوری این خبر را تکذیب کرد و تصمیم نهائی را موکول به تصمیم دولت کرد. به موجب گزارشهایی که منتشر شده ویروس کرونای انگلیسی در استانبول و برخی شهرهای ترکیه بسرعت گسترش یافته و آمار مبتلایان روزانه از ۴۰ هزار تجاوز کرده است. هنوز دولت ترکیه که خود را آماده سفرهای توریستی و در آمد چند ده میلیاردی کرده تا بلکه از کاهش ارزش پول آن کشور جلوگیری کند، مقررات ویژهای را که انتظار میرود اعلام نکرده است.

از سوی دیگر مشاهده علائم کرونا در میان چند تن از زندانیان اندرزگاه ۸ زندان اوین موجب افزایش نگرانی در خصوص شیوع گسترده این ویروس در میان زندانیان این اندرزگاه شده است. دستکم پنج تن از زندانیان در سالن ۷ این اندرزگاه دارای علائم مشکوک به ویروس کرونا هستند که از این تعداد ۳ تن به بهداری زندان منتقل شدهاند. این در حالی است که در نبود امکانات و تمهیدات پیشگیرانه، سالن هواخوری تمام سالن های این اندرزگاه مشترک بوده و اقدامی در این خصوص جهت فاصلهگذاری میان زندانیان صورت نگرفته است. اندرزگاه ۸ زندان اوین غالبا محل نگهداری زندانیان سیاسی این زندان است.

به گزارش خبرگزاری هرانا،  جمعه ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ در آذرماه سال ۹۹ جمعی از زندانیان سیاسی این اندرزگاه ۸ زندان اوین با انتشار یک بیانیه ضمن اشاره به شیوع مجدد ویروس کرونا در کشور و زندانها، نسبت به احتمال وقوع «سونامی مرگ» در زندانهای کشور هشدار داده و خواهان آزادی بیقید و شرط زندانیان و یا دستکم اعزام به مرخصی آنان شدند. این زندانیان در بخشی از این بیانیه با اشاره به فضای محدود و انبوه زندانیان در زندانها بدون امکانات بهداشتی پیشگیرانه و رعایت فاصلهاجتماعی نوشتند «از این پس هر زندانی که به بیماری کرونا مبتلا شود، مصداق آزار و شکنجه و چنانچه به همین بیماری جان خود را از دست دهد، مرگش قتل عمد محسوب خواهد شد

در این میان تست کرونای بکتاش آبتین از اعضای زندانی کانون نویسندگان ایران مثبت اعلام شد. وی اکنون در بهداری زندان اوین بستری شده است. بکتاش آبتین از مهرماه سال گذشته دوران محکومیت ۶ ساله خود را در زندان اوین سپری میکند.در تاریخ ۲ بهمنماه ۹۷، بکتاش آبتین برای رسیدگی به پرونده‌‌ای که در سال ۹۴ علیه او گشوده شده بود در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه حاضر شده و به دلیل افزایش قرار صادره از کفالت به وثیقه یک میلیارد تومانی و عدم توانایی در تامین آن بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او در تاریخ ۸ بهمنماه با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آبتین در تاریخ ۷ و ۸ اردیبهشت ماه ۹۸ برگزار شد. وی در مردادماه ۹۷، از بابت همین پرونده در شعبه ۷ دادسرای اوین با عنوان «تبلیغ علیه نظام» و در تاریخ ۱۲ آبان۹۸، در پی احضار مجدد به این شعبه با عناوین «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و «تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا» تفهیم اتهام شد. این نویسنده در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهاماجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوربه تحمل ۵ سال حبس محکوم و روز شنبه ۵ مهرماه پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد.

کانون نویسندگان ایران روز شنبه پنجم مهرماه سال گذشته از انتقال بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن، سه عضو کانون نویسندگان ایران به زندان اوین برای تحمل حکم حبسشان خبر داده بود. این سه نفر پیشتر و در تاریخ یکم تیرماه امسال به شعبه یک اجرای احکام دادسرای اوین احضار شدند.

کانون نویسندگان ایران تا کنون بارها به زندانی شدن اعضای خود از جمله بکتاش آبتین اعتراض کرده و خواهان آزادی فوری آن ها شده است.

برای آزادی فوری و بدون قید و شرط بکتاش و رضا و کیوان و همه زندانیان سیاسی و اجتماعی بگوشم!

در پایان لازم به تاکید است که واکسن یکی از بزرگترین دستاوردهای پزشکی دنیای معاصر قلمداد میشود و به گفته سازمان بهداشت جهانی سالانه از مرگ دو تا سه میلیون نفر بر اثر بیست نوع بیماری جلوگیری میکند.

چینیها اولین نمونههای واکسن را در قرن دهم کشف کردند. در سال ۱۷۹۶ ادوارد جنر متوجه شد بیماری نسبتا خفیف آبله گاوی میتواند باعث مصونیت به آبله انسانی شود. او این نظریه را آزمایش کرد و دو سال بعد یافتههایش منتشر شدند و واژه واکسن، برگرفته از واژه لاتین «واکا» به معنی گاو، ابداع شد.

به گفته متخصصان واکسنها هم مانند تمام داروها ممکن است برای بعضیها خطرهایی داشته باشند ولی مزایایشان به مراتب بیشتر از مضراتشان است. به عنوان مثال بیشتر بیماریهای عفونی کودکان که کمتر از یک نسل پیش شایع بودند، به دلیل واکسن به شدت نادر شدهاند یا آبله که جان صدها میلیون نفر را گرفت، کاملا ریشهکن شده است.

البته رسیدن به مصونیت فراگیر معمولا چند دهه طول میکشد. حدود سی سال بعد از کارزار جهانی واکسیناسیون گسترده در آفریقا، در تابستان اعلام شد ویروس طبیعی فلج اطفال ریشهکن شده است.

متخصصان هشدار میدهند شاید ماهها یا شاید سالها طول بکشد تا جمعیت کافی را در دنیا در مقابل کرونا واکسینه کرد که اوضاع به حال عادی برگردد.

مقامات و مسئولان جمهوری اسلامی علت عدم تحقق وعدههای خود درباره واکسیناسیون مردم را «کندی تولید» و «کمبود مواد اولیه و جانبی» لازم برای این واکسن اعلام کردهاند.

این موضوع که تولید و تحویل واکسن کرونا در بسیاری از کشورها با مشکلاتی روبهرو است، موضوعی است که جایی برای تردید باقی نمینهد. اما آنچه درباره ایران بیپاسخ مانده است، این موضوع است که چرا کشورهای دیگر منطقه، از جمله ترکیه، پاکستان، امارات و بنگلادش برای دریافت این واکسن با همان محدودیتهایی روبهرو نبودهاند، که مسئولان جمهوری اسلامی از آنها سخن میگویند؟

در ایران هنوز نه تعداد آمار کشته شدگان ویروس کرونا و مبتلایان و همچنین فقر مشخص نیست و نه از وسعت گسترش بیماری اطلاعرسانی قابلاطمینانی انجام شده است. حوزههای شیوع مشخص نشده و حتی اگر هم بشود، مردم از حاکمیت دروغپرداز خود باور نمیکنند.

بر اساس آمار رسمی بیش از ۷۰۰ هزار نفر برای دریافت بیمه بیکاری ثبتنام کردند اما آنطور که گزارشهای نشان میداد عدد بیکارشدگان بیماری بیش از اینها بود. نتایج گزارشی از مرکز پژوهشهای مجلس اعلام میکرد که بیش از ۶۰ درصد از شاغلان فعال در مشاغل گوناگون تحت حمایت و پوشش هیچ بیمهای نیستند و به طور طبیعی نمیتوانستند متقاضی حمایتی باشند.

تعطیلی کارگاههای کوچک و اصناف و مشاغل تحت تاثیر کرونا، تحمیل هزینههای ناشی از بحران فراگیری کوید۱۹ برای جامعه سنگینتر کرد. منفی شدن قیمت جهانی نفت در پی کاهش تقاضای جهانی برای طلای سیاه و بسته شدن مرزهای تجارت خارجی و گسستهشدن زنجیره تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید هم که اقتصاد ایران را بیش از همیشه مچالهترکرد.

بیش از یک سال از پاندمی کرونا در جهان میگذرد، فاجعهای با صدها هزار جانباخته، میلیونها مبتلا و میلیاردها دلار خسارت مالی و بیکاری. با تولید واکسنهای مقابله با کرونا توسط شرکتهای مختلف دارویی روند صعودی ابتلا به کوید۱۹ کاهش یافت. بسیاری از کشورهای درگیر با تولید و یا خرید واکسنهای مورد نیاز، عملیات واکسیناسیون شهروندان را به سرعت آغاز کردند؛ اسرائیل، امارات، بریتانیا، شیلی، بحرین، ایالات متحده آمریکا، صربستان، قطر، مراکش و آلمان در صدر این کشورها قرار دارند.

ایران وسیعتر و زودتر از کشورهای منطقه درگیر کرونا شد. بر اساس آمارهای رسمی تا انتهای سال ۱۳۹۹، بیش از ۱ میلیون و ۸۵۰ هزار نفر به این ویروس مبتلا شدند که از این تعداد بیش از ۶۰ هزار نفر نیز جانباختهاند. آما هم برخی مسئولین بهداشتی و مقامات جمهوری اسلامی و هم بهداشت جهانی اعلام کردهاند که آمارهای رسمی جمهوری اسلامی تعدیل شده هستند و آمار واقعی جانباختگان کرونا و مبتلایان چندین برابر آمارهای رسمی اعلام شده است. عملیات واکسیناسیون، از زمستان سال گذشته در ایران آغاز شد که تا پایان سال ۱۳۹۹، بیش از ۱۲۴ هزار دز واکسن کرونا به گروههای هدف (کادر درمان، سالمندان و…) تزریق شده است. عمده این واکسنها، تولید کشورهای روسیه و چین هستند.

اکثریت مردم ایران، از بیتوجهی دولت و کند بودن روند واکسیناسیون کرونا در مقایسه با دیگر کشورها که حتی درگیر ابتلای کمتری بودهاند، اعتراض دارند. در دیماه سال گذشته، هشتگ #واکسن_بخرید در شبکههای اجتماعی داغ شد و گروههای مردم خواهان خرید و توزیع متناسب واکسن در کشور شدند.

انکار واقعیت برای سران و مقامات و نهادهای سیاسی و نظامی اینچنینی تاکتیک نیست بلکه گونهای استراتژی است که پس از مدتی در مورد خود واقعیت هم دچار توهم میشوند و ساختههای جعلی خود را باور میکنند.

به این قرار آشکار است که چگونه استبداد و جلوگیری از چرخش آزاد اطلاعات و پشت کردن به جهان آزاد و ایجاد ناگزیر وابستگی تکپایه به یک کشور امپریالیستی دیگر، یعنی چین، بهطور مستقیم بر توسعه و، در اینجا، بر حیات و ممات مردم آثار پیشبینیناپذیر و ویرانگر بر جا میگذارد.

ناگفته نماند که در چنین شرایطی، تنها جنبشهای اجتماعیسیاسی جامعه ما میتوانند جمهوری اسلامی جهل و جنایت، دروغ و ریا، ویرانگر و غارتگر را به عقبنشینی وادار سازند و آن را موظف کنند تا در تامین واکسن کافی و البته رایگان برای همگان گامهای سریع و جدی بردارد!

دوشنبه شانزدهم فروردین ۱۴۰۰پنجم آوریل ۲۰۲۱