حزب کمونیست ایران

نبرد علیه حجاب اجباری در میان سینماگران جسور ادامه دارد

در بحبوحه تشدید اقدامات وحشیانه سران، دستگاهها و عوامل سرکوبگرِ جمهوری اسلامی علیه جنبش های مبارزاتی و اجتماعی و بویژه جنبش زنان و علیه تحمیل حجاب اجباری هانا کامکار و مهدیه محمدخانی، دو خواننده محبوب، در روزهای اخیر با پوشش اختیاری به اجرای برنامه پرداختند. بسیاری از هنرمندان از همان روزهای شروع خیزش انقلابی “زن، زندگی، آزادی” با جوانان و مردم به پاخاسته  همراهی و همنوائی کردند. در این میان هنرمندان و چهره های سینمائی زن با حضور با پوشش آزاد در مجامع عمومی و بر سر مزار جانباختگان انقلاب درخشیدند. از آنجا که جامعه هنری مبارز و مقاوم از وسعت زیادی برخوردار است در این نوشته کوتاه روی هنرمندان زنِ فعال در سینما تمرکز میشود.

سینما یک هنر چندگانه و توده گیر بوده و دست اندکاران جلو صحنه آن و مخصوصا بازیگران شهرت و جایگاه مهمی در میان اقشار وسیع جامعه پیدا کرده و میکنند. گروهی از سینماگران ایرانی – به خصوص زنان – طی انقلاب “زن، زندگی، ازادی” در کنار مردمی بودند که بعد از جانباختن ژینا امینی در بازداشت گشت ارشاد گسترده‌ترین جنبش ضد حکومتی تاریخ جمهوری اسلامی را رقم زدند. فاطمه معتمدآریا، بازیگر مشهور در سال ۱۴۰۱ در مراسم بزرگداشت امین تارخ بدون پوشاندن موهایش ظاهر شده بود. کتایون ریاحی، هنگامه قاضیانی، ترانه علیدوستی و سهیلا گلستانی همان راه را رفتند و در برابر اقدامات سرکوبگرانه رژیم مقاومتی تحسین برانگیز از خود نشان دادند. کتایون ریاحی از جمله نخستین زنان سینمای ایران بود که پس از شروع اعتراضات سراسری، حجاب از سر برداشت و مدتی را در بازداشت سپری کرد ترانه علیدوستی از جمله بازیگران سرشناس  سینمای ایران به دلیل انتشار تصاویر بدون حجاب خود به همراه شعار “ژن، ژیان، آزادی” در شبکه‌های اجتماعی، دفاع جسورانه از انقلاب و  محکوم کردن علنی اعدام جوان جانباخته انقلاب محسن شکاری به دادسرای اوین احضار و سپس در 26 آذر بازداشت شد. این بازداشت واکنش‌های گسترده داخلی و جهانی را به همراه داشت. از جمله جشنواره فیلم کن در فرانسه با انتشار بیانیه‌ای بازداشت او را محکوم کرد. در ایران نیز چندین سینماگر سرشناس نظیر رخشان بنی‌اعتماد روز یکشنبه ۲۷ آذر در حمایت از او مقابل زندان اوین تجمع کردند. در روز آزادی خانم علیدوستی در 14 دی 1401 نیز جمعی از سینماگران در جلوی زندان اوین به استقبال او رفتند.

ادامه مقاومت سینماگران سران رژیم را واداشت تا بر شدت فشارهای قضائی و اجتماعی خود بیافزایند. تشکیل پرونده‌های قضایی برای بازیگران زنی که بدون حجاب اجباری در محافل عمومی ظاهر شده‌اند، واگذاری حق انحصاری نظارت بر تولید و توزیع محصولات شبکه نمایش خانگی به سازمان فاسد صدا و سیمای جمهوری اسلامی، ارسال نامه تهدیدآمیز سازمان سینمایی به تهیه‌کنندگان سینمای ایران برای همکاری نکردن با هنرمندانی که به‌ دلیل عدم رعایت حجاب اجباری به «هنجارشکنی» متهم شده‌اند، نمونه‌هایی از این اقدامات هماهنگ است. اما  بدنه سینمای ایران و چهره های شناخته شده با عدم شرکت در چهل و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر و افزایش حضور بازیگران زن با پوشش آزاد در مجامع عمومی به تشدید فشارهای ددمنشانه رژیم عکس العمل نشان دادند. دلیل این مقاومت های شجاعانه را یکی از زنان بازیگر چنین توضیخ داد:

«این روند در ادامه سیاست کنترل‌گری ۴۵ ساله حکومت جمهوری اسلامی و امری کاملا جمعی‌ است. اگر امروز جامعه هنرمندان در برابر این اعمال زور و تهدید و رعیت‌انگاری نهادهای حکومتی با جدیت نایستد، نه تنها کارکرد خود را میان مردم از دست می‌دهد و به سمت مرگ تدریجی می‌رود، بلکه به یقین باید گفت، به انقلاب زنانه ژینا هم بدهکار می‌ماند.»

انقلاب ژینا در ژرفا و در پهنا در حال گسترش است. فعالین و پشتیبانان این انقلاب بزرگ، که سران رژیم و عوامل آنرا آشفته و هراسناک کرده، همچنان زمینه اجتماعی مقاومت و مبارزه هنرمندانی خواهد بود که به سهم خود می کوشند تا اخگر های های انقلاب را دوباره در خیابان ها در شرایطی تازه و با صفوف میلیونی و منسجم شعله ور سازند.