حزب کمونیست ایران

دایر شدن ماده درسی « امر به معروف و نهی از منکر» در دانشگاههای ایران

 

ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی از قول مهران صمدی، رئیس «قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر» گفته است که ستاد امر به معروف و نهی از منکر قرار است رشته‌ای به همین عنوان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاههای ایران راه اندازی کند.

 از بارزترین جلوه‌های امر به معروف و نهی از منکر در ایران راه‌اندازی «گشت کمیته» بعد از پیروزی انقلاب ۵۷ و با فرمان خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی است.اساس تشکیل این سازمان نظامی، شناسایی و انهدام گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی بود، اما به تدریج برخورد با زنان به دلیل عدم تطابق پوشش آن‌ها با معیارهای تعیین‌شده از سوی حاکمیت و تجسس در مورد نسبت شهروندان با یکدیگر در خیابان‌ها، از جمله اختیارات این گروه شد.

این گروه بعدتر با عنوان «گشت ارشاد» زیر نظر نیروی انتظامی به فعالیت خود ادامه داد و هر از چند گاهی اخبار مربوط به برخورد خشن ماموران با زنان و دختران و بازداشت آنها به دلیل آن‌چه «بدحجابی» خوانده می‌شود، خبرساز می‌شود.

بر اساس گزارش سایت توانا: « پس از انقلاب سال ۱۳۵۷خمینی بارها دانشگاه را مرکز فساد دانسته و خطر دانشگاه را از خطر بمب خوشه‌ای هم بیشتر معرفی کرده بود. » بر أساس این تفکر از آن پس جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را به عمل آورد که با سهمیه و پذیرش دانشجوی بی‌سواد در رشته‌های حیاتی و بعدتر هم با راه‌اندازی رشته‌های مداحی و اکنون هم رشته «امر به معروف و نهی از منکر»، دانشگاه را از نظر ماهوی تغییر دهد.  در همین رابطه سال ۱۳۹۵ رشته مداحی در دانشگاهها راه اندازی شد. روز گذشته هم خبر از ایجاد رشته امر به معروف و نهی از منکر، حتی در مقطع دکترا را دادند.

تغییر هویت دانشگاه به عنوان یک نهاد مدرن، همواره اولویت جمهوری اسلامی بوده است. در ورای عبارت ظاهرا بی معنای خمینی که می گفت :« دانشگاه باید دانشگاه باشد، دانشگاهی که دانشگاه نباشد، دانشگاه نیست» تصویر تبدیل دانشگاه به حوزه های  علمیه عقب افتاده و ارتجاعی اسلامی با روایت مذهب شیعی  نهفته بود.

حکومت اسلامی با راه انداختن انقلاب ضد فرهنگی خود که آنرا انقلاب فرهنگی نامید ، هزاران استاد دانشگاه را از کار برکنار، زندانی و یا ناچار به ترک کشور کرد، دانشجویان را ستاره دار کرد و به اخراج گسترده آنان پرداخت، حراست و انجمن های اسلامی را همه کاره کرد، برای مدتی کل دانشگاه‌ها را تعطیل کرد، استادان بدون کوچکترین بضاعت علمی را به رهبری و ریاست دانشگاه‌ها حاکم کرد، تلاش کرد دانشگاه و حوزه های اسلامی را در یک راستا هدایت و رهبری کند، با علوم و بویژه علوم انسانی وارد جنگی علنی شد، برای طلاب و بسیج و خانواده کشته شدگان حکومتی تسهیلات ورود به دانشگاه را فراهم کرد و با همه این کارها و تلاش‌ها بعد از  بیش از چهل سال موفق به اسلامی کردن دانشگاه‌ها نشده است .

خبرگزاری اسلامی موج دلایل عدم موفقیت اسلامی کردن دانشگاه‌ها را چنین جمع بندی کرده است:

« از همان اوایلی که مساله انقلاب فرهنگی مطرح شد، یکی از مسائلی که همه روی آن بحث می کردند مساله تغییرکتابهای درسی دانشگاهها بود، ولی متاسفانه برنامه منظمی برای این کار تدوین نشد که چگونه این کتابها باید تغییر کند؟ به چه مقدار وقت نیاز دارد؟ چقدر نیرو می خواهد؟ چه مقدار بودجه نیاز دارد؟ چه مدت طول می کشد؟ و باید طی چند مرحله این کار انجام شود؟ برای کارهای خیلی کوچکتر برنامه ریزی می شود ، اما کاری با این عظمت  به فراموشی سپرده می شود. اینکه مثلا بیاییم و در کتاب روان شناسی بنویسیم که امام صادق علیه السلام در آن باره چه نظری دارند و در زمینه اقتصاد ایشان چه می فرمایند چنین کارهایی صورت نگرفته است. آن کار اصلی که باید صورت گیرد این است که کتابهای درسی، استادان دانشگاهها، تربیت دانشجویان و برنامه ریزی ها اسلامی شود، اما تاکنون چندان کار مثبتی در این زمینه انجام نشده است »

حکومت اسلامی دشمنی آشکاری با علم ، عقلانیت ، تمدن ، پیشرفت و آزادی دارد ، با شدیدترین شیوه، دانشجویان و استادان مخالف رژیم را سرکوب و با جماعتی از آخوندها و استادان بدون بضاعت علمی ، کارتل و شرکت‌های بزرگی را به نام دانشگاههای آزاد کنار هم گذاشته تا کسانی را تربیت کنند که حفظ و ادامه کاری حکومت اسلامی اولویت آنها باشد ، نمونه آن دانشگاه امام صادق یک نمونه آن است . این «دانشگاه» تماما در تحت کنترل خانواده و نزدیکان آخوند مهدوی کنی است . مدرسین و استادان آن از جنایتکاران جنگی رژیم تا هر آخوند افراطی شیعه است و فارغ التحصیلان مهم ان هم مقامات ریز و درست رژیم اند .

ادامه حکومت اسلامی، علم و دانش در ایران را به حاشیه رانده و نفوذ حوزه ها و آخوندها را در دانشگاه بیشتر خواهد کرد. با تقویت خرافه و ارتجاع و شبه علم ، دانشگاه را  بیش از پیش به حوزه های اسلامی تبدیل خواهد کرد. ما با شیادان بیشتری روبرو خواهیم بود که دکترای نوحه خوانی ، امر به معروف و نهی از منکر ، اقتصاد اسلامی ، مدیریت قرآنی، مکتب طب و روانشناسی  امام صادق و نظایر آنرا  را بعنوان علم به جامعه تحمیل خواهند کرد .