حزب کمونیست ایران

اعتراف به بی‌عملی رژیم در مقابل کرونا

 

به دنبال تشکیل جلسه باصطلاح رؤسای سه قوه جمهوری اسلامی در روز دوشنبه هشتم دیماه، حسن روحانی در کنفرانس مطبوعاتی به بی‌عملی و ناتوانی رژیم در مقابله با ویروس کرونا اعتراف نمود. او با ذکر اینکه “دولت نتوانسته نمره ۲۰ به دست آورد اما ملت ما در برابر ویروس کرونا با اجرای پروتکل های بهداشتی نمره ۲۰ کسب کرده است”، نشان داد که رژیم بی‌اعتبار و ورشکسته جمهوری اسلامی در این زمینه نیز به معنی واقعی رفوزه شده است و به جز دروغپردازی و فریب مردم اقدامی جدی در جهت مقابله با بیماری کرونا به عمل نیاورده است. این واقعیت تلخ را مردم ایران با دادن تلفات و خسارات جانی و مالی فراوان بر اثر شیوع کرونا بیش از هرکسی چشیده اند. رژیم جمهوری اسلامی در ابتدای شیوع این بیماری، با برخورد امنیتی و مخفی نگهداشتن آن از مردم به مدت بیش از یک ماه، عامل شیوع گسترده آن در ایران بود. این درحالی بود که از همان ابتدا خامنه ای و دیگر مقامات رژیم را به قرنطینه بردند. پس از آن و تا کنون نیز رژیم با دادن آمارهای غیر واقعی و فریبکارانه از میزان مرگ و میر و عدم فراهم آوردن امکانات لازم موجب افزایش جهش وار ابتلا و مرگ و مردم شده است.

اینک که تلاش برای تهیه واکسن از سوی چند شرکت معتبر تحقیقات درمانی در دنیا به ثمر رسیده و بسیاری از کشورها شروع به واکسینه کردن رایگان مردم کرده اند، مقامات جمهوری اسلامی کماکان با تناقض گویی و دورغپردازی در این مورد نشان می‌دهند که نمی‌توانند و نمی خواهند اقدامی جدی در زمینه تهیه واکسن و امکانات پزشکی برای مردم به عمل آورند. حسن روحانی در آن کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد : ” نکته سومی که در پایان جلسه سران سه قوه در باره آن بحث شد، بحث واکسن کرونا بود. یک دو قطبی و یک بحثهایی در جامعه به وجود آمده که نه سازنده است و نه درست و نه مفید. مردم باید توجه داشته باشند ما از چند طریق دنبال تهیه واکسن هستیم.”

اما روحانی نتوانست حتی یک مورد اقدام مشخص و عینی از اقدامات رژیم را نام بَرد که در زمینه تهیه واکسن انجام گرفته باشد و برای مردم مفهوم و قابل اعتماد باشد. یکی از راه کارهایی که روحانی به آن اشاره نمود، تنها ابراز امیدواری برای تهیه واکسن در داخل کشور بود. اسحاق جهانگیری معاونش نیز گفته بود که دولت تلاش می‌کند واکسن را در داخل ایران تولید کند. این خود به معنای عدم وجود برنامه‌ای برای خرید واکسن از خارج است که در شرایط کنونی تنها راه ممکن دستیابی به آن می باشد. طریق دوم مورد اشاره روحانی برای ساخت واکسن، همکاری با یک کشور دیگر برای تهیه واکسن بود که گویا همکاری با آن کشور مجهول نیز شروع شده است. مورد سوم و تنها مورد ممکن و قابل دسترس، خرید واکسن از خارج است که در مورد آنهم گفت: ” با یکی دو کشور درحال مذاکره هستیم که مقداری واکسن از آنها خریداری کنیم. مردم اطمینان داشته باشند اگر بتوانیم واکسنی از خارج خریداری کنیم این کار را خواهیم کرد. “روحانی در پایان سخنانش با بیان اینکه ” امیدوارم مردم ما همین‌طور با آرامش با اجرای پروتکلهای بهداشتی مسیر خود را در مقابله با این ویروس طی کنند.”

قابل ذکر است که ادعای خرید واکسن از یکی دو کشور مورد اشاره روحانی که از آنها هم نامی نبرد، در شرایطی که رژیم با بحران عمیق اقتصادی روبرو است و اقتصادش در آستانه ورشکستگی قرار گرفته، چیزی جز فریب و نیرنگ نمی باشد. روحانی با این سخنان نشان داد که در این مورد نیز کاری از دستش ساخته نیست. در نتیجهخود را بی وظیفه نمود و مسئولیت را به گردن خود مردم انداخت. از سوی دیگر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران نیز پس از آنکه چند ماه قبل با بی‌شرمی از اختراع دستگاه ویروس‌یاب سپاه رونمایی کردند و مورد تمسخر دنیا قرار گرفت، روز دوشنبه با ادعای مسخره تر یافتن فرمول “غلبه بر کرونا بدون واکسن” و با اتکا به “طرحقاسم سلیمانی” با استفاده از بسیج، به عنوان دستاورد طرح تکمیلی و دستاورد منحصر به فرد در جهان، نشان داد که در مقابله با بیماری کووید -۱۹غیر از شیادی و دروغپردازی از دست جمهوری اسلامی کار دیگری ساخته نیست.

در رابطه با خطرات سیاستهای مزورانه جمهوری اسلامی در رابطه با تهیه واکسن داخلی برای مردم، روز یکشنبه هفتم دیماه، ۱۶۷تن از داروسازان ایرانی طی نامه‌ای به رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرده‌اند که : “مطالعات بالینی در ایران برای تولید واکسن کرونا در حد یک شوخی است. با کدام جرأت ادعای تولید واکسن داخلی داریم؟ “این اکاذیب و فریبکاریها از جانب روحانی و سلامی و بقیه کارگزاران رژِیم درحالی انجام می‌گیرد که همان روز دوشنبه سخنگوی وزارت بهداشت رژیم اعلام نمود که ۵۹۰۸ نفر دیگر در ایران به این بیماری مبتلا شده‌اند و بنا به آمار مراکز علمی جهانی ایران در میان ۱۹۱کشور جهان در ردیف ۱۵ کشور کرونا خیز دنیا قرار دارد.

در شرایط کنونی جمهوری اسلامی در مقابل توقع بجای مردم ایران برای خرید واکسن کرونا قرار دارد. اما وجود فساد و دزدی و رانت خواری که همه ارکان حاکمیت اسلامی را فرا گرفته و همچنین هزینه‌های سرسام آور در نگهداشتن دم و دستگاههای عریض و طویل و متعدد سرکوب و تأمین هزینه دخالت در کشورهای منطقه از طریق تأمین مالی جریانات تروریست اسلامی آن کشورها، پولی در کیسه رژیم باقی نگذاشته است تا صرف تأمین امکانات زیستی و بهداشتی مردم ایران نماید. بنا بر این ضروری است کارگران و مردم ستمدیده ایران و به ویژه فعالان و پیشروان جنبش کارگری و دیگر جنبشهای اجتماعی با پا فشاری هرچه بیشتر رژیم را برای تهیه واکسن کرونا و در اختیار مردم قرار دادن آن به صورت رایگان تحت فشار قرار داده و مجبور به تأمین بودجه لازم برای خرید واکسن نمایند.