حزب کمونیست ایران

بازگشت خزیده گشت ارشاد، مقاومت مردم و تشدید اختلافات درونی

روز دوشنبه 26 تیر خبر رسید که نیرویهای انتظامی ون های گشت  ارشاد را به خیابان های سنندج برگردانده است. این ون ها هیچ علامتی ندارند و مردم از روی رفتار آزار دهنده ماموران زن علیه زنان و دخترانی متوجه قضیه شده اند که آزادانه لباس می پوشند. مسئولان تاکید کرده اند که ماموران بار اول در موارد ضروری تنها تذکر لسانی می دهند. لباس شخصی های مزدور نیز با روی پوشیده در کنار نیروهای انتظامی حضور دارند.

سخنگوی فراجا در روز 25 تیر در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران بدون اشاره به گشت ارشاد تایید کرده بود که گشت های خودرویی و پیاده پلیس در خیابان ها مستقر شده اند. او تاکید کرده بود ماموران در سراسر کشور با زنانی برخورد خواهند کرد که به قول او هنجارشکن هستند. او تاکید کرد که تشدید اقدامات علیه زنان به دستور روسای مجریه و قضائی انجام گرفته است.

این خبر که به معنای برگشت آزمایشی، خزیده و از روی ترس گشت ارشاد می باشد، امواجی از اعتراض را در شهرها برانگیخته که در مقاومت زنان و مردم آزاده در برابر مزدوران رژیم و نیز در شبکه های اجتماعی منعکس گردید. به دلیل اعتراضات وسیع در جامعه بعضی از دولتیان به شکلی ترس زده در تماس با تسنیم تاکید کرده اند که رئیسی دستوری برای بازگشت گشت ارشاد نداده است.

ترس عوامل رژیم از مقاومت جانانه مردم و بویژه زنان واقعی است. پخش فیلم مقاومت و درگیری یک دختر در گیشای تهران در 24 تیر در مقابله با یک مامور زن در شبکه های اجتماعی انعکاس وسیعی داشت. به همین جهت پلیس ون ها و نیروهای پیاده اش را تنها در چند نقطه معدود از تهران مستقر کرد. در همین روز جمعی از حضار در برج میلاد تهران و به هنگام برگزاری جشنواره لیدوما به ابراز رقص و شادمانی پرداختند. پایکوبی زنان بدون حجاب اجباری انجام گرفت. کارگزاران با خاموش کردن برق سالن ترس خود از اقدام حاضرین را نشان دادند. گزارش ها و اخبار رقص و شادمانی آزادانه در جشنواره مذکور، که برای ستایش از هنر و موسیقی مردم لر انجام گرفته بود، در جامعه و در شبکه های اجتماعی مورد استقبال وسیع قرار گرفت.

در روز 25 تیر نیز تعدادی از زنان و مردان آزاده در رشت با مامورین گشت خزیده ارشاد درگیر شدند. در آن روز مزدوران قصد داشتند سه زن آزاده و آزاد پوش را دستگیر کنند که با مقاومت مردم روبرو شده و در انجام اقدام خود ناتوان ماندند. در ادامه آن وضعیت، افراد لباس‌شخصی سعی در متفرق کردن جمعیت با گاز اشک‌آور داشتند و مردم با شعار “مرگ بر خامنه ای” آنها را عقب نشاندند. بر اساس یک ویدیو که روی یوتیوب پست شده در روز 26 تیر ماموران گشت ارشاد در اصفهان تلاش میکنند زن آزاده ای را به بهانه بی حجابی دستگیر کنند که مقاومت مردم آنها را ناکام میگذارد.

دست اندرکارانی که خود را “دلسوز نظام” می نامند شروع خزیده و آزمایشی گشت ارشاد را به به اصطلاح نیروهای “تندرو” نسبت داده اند. آنها پذیرفته اند که مردم از معبر حجاب عبور کرده اند و نمی شود به دوره قبل برگشت. روزنامه اعتماد نوشته است : گشت ارشاد به اندازه ای آثار سوء در افکار عمومی داشته که ظهور دوباره آن با هیچ منطق و عقل سلیمی همخوانی ندارد.

اصلاح طلبان حکومتی نیز در مورد خطر بازگشت گشت ارسال هشدار داده اند. جماران در 26 تیر نوشت  که محمد خاتمى امروز در میان جمعى از مشاوران خود بازگشت گشت ارشاد را خودبراندازی خوانده است.

سران رژیم که توان انجام هیچ اصلاحاتی برای کاستن از فقر، بیکاری، بی مسکنی و عدم رضایت گسترده از فقدان حقوق دموکراتیک و ازادی را ندارند در این روزهای منتهی به سالگرد انقلاب “زن، زندگی، آزادی” بر شدت اقدامات سرکوبگرانه افزوده اند. بازگشت خزیده و آزمایشی گشت ارشاد نیز در همین راستا انجام گرفته است. صاحبان قدرت دریافته اند که هرگونه سازش با کارگران مبارز (شامل معلمان و بازنشستگان کارگری)، زحمتکشان رزمنده، زنان آزاده، دادخواهان و در راس آنها مادران جسور، دانشجویان رادیکال و هنرمندان معترض کلیت رژیم اسلامی را با تلاشی محتوم روبرو خواهد کرد. آنها بنابراین با مردم وارد کارزاری سرنوشت ساز شده اند. همه اعتصابات، مبارزات و اعتراضات رو به رشد گواهند که زنان و مردان خشمگین و مبارز برای پیروزی در این کارزار از تمام توان و تجارب خود استفاده کرده و ا به گور سپردن جمهوری اسلامی را به واقعیت نزدیک می کنند.