حزب کمونیست ایران

مبارزات معلمان علیرغم تهیدیدها و بگیر و ببندها ادامه دارد

روز پنجشنبه 23 دیماه، دهها هزار معلم و بازنشسته به فراخوان “شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران” در دهها شهر ایران گردهمایی اعتراضی تشکیل دادند. ماموران حراست و اطلاعات قبل از گردهمایی های اعتراضی زنان و مردان معلم و بازنشسته، فعالین آنها را از طریق تلفن و یا به اشکال دیگر مورد تهدید قرار داده بودند که نباید در تجمع روز پنجشنبه 23 دی ماه شرکت کنند. اما تهدیدات آنها با بی اعتنایی فعالین روبرو شد و آنها در روز اکسیون در صف مقدم اعتراضات شرکت کردند. نیروهای سرکوبگر همزمان در پاره ای از شهرها از جمله در تهران، شیراز و اصفهان به طرز چشمگیریحضور داشتند. نیروهای امنیتی و گارد ویژه کوشیدند تا مانع از برگزاری تجمع در ایلام شوند، اما معترضین در صحنه مانده و بر حق تجمع تاکید کردند. در مشهد نیروهای امنیتی انتظامی درب های خروجی و ورودی سازمان آموزش و پرورش را مسدود و مانع به هم پیوستن فرهنگیان داخل و خارج سازمان به شدند. آنها چند نفر از معلمین آزاده را دستگیر کردند. بقیه معترضین در مقابل اداره کل آموزش و پرورش تحصن کردند و اعلام کردند تا آزادی تحصن کنندگان به تحصن خود ادامه خواهند داد.  تجمع اعتراضی معلمان در بوشهر در همان آغاز کار با تهدید نیروهای امنیتی روبرو شد. که با ایستادگی و مقاومت معلمان مورد هجوم قرار گرفت محسن عمرانی از فعالین صنفی بوشهر و محمود ملاکی عضو هیات مدیره کانون بوشهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

آقایان عمرانی و ملاکی از بازداشت آزاد شدند اما گوشی آنان در دست نیروهای امنیتی است.

بر اساس گزارش ها در مجموع علیرغم تهدیدات، حملات و دستگیری هامعلمان از جمله در شهرهای مختلفبویژه در شیراز و تهران با وجود جو شدید امنیتی موفق شدند تجمع اعتراضی خود را آغاز کنند.

معلمان در تهران با تجمع مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی شعارهایی از جمله «معلم زندانی آزاد باید گردد» و «معلم داد بزن، حقتو فریاد بزن» سر دادند. در اغلب این تجمعات «معلم به پا خیز، برای رفع تبعیض»، «معلم زندانی آزاد باید گردد»، «قلم بر تفنگ غالب است» و «اجرای همترازی، بدون حقه‌بازی» از جمله شعارها و نوشته‌های در دست معترضان بود.

در بعضی شهرها دانش آموزانی که جهت پشتیبانی از معلمان و بازنشستگان معترض به صف آنها پیوسته بودند از شیوه هایی سخن گفتند که مدیران به هنگام ثبت نام و دست زدن به انواع حیله ها از والدینشان پول میگرفتند. آنها گفتند اگر پدر و یا مادری استطاعت مالی نداشته باشد، کاری میکنند که فرزندان آنها در میان دانش آموزان احساس سرشکستگی کرده و سرانجام مدرسه را ترک کنند.

طبق آخرین گزارشات معترضین در بیش از 80 شهر گردآمده و در بعضی از آنها پلیس تعدادی از تجمع کنندگان را دستگیر کرده است. در چنین جوی فعالین معلمین با تایید از طرف معترضین بخش هایی ازمطالبات معلمین و بازنشستگان را دوباره به مقامات رژیم یادآوری نمودند که عبارتند از:

  • اجرای اصولی و کامل رتبه‌بندی فرهنگیان از بدو استخدام بر مبنای حداقل هشتاد درصد حقوق‌ متناظر اعضای هیات علمی و تعیین منابع بودجه رتبه‌بندی برای سال ۱۴۰۱ بدون قید و شرط.
  • اجرای کامل همسان‌سازی بازنشستگان بر مبنای ماده ۶۴ قانون مدیریت خدمات کشوری
  • ایجاد امنیت شغلی و استخدام رسمی تمام بخش‌های مختلف نیروی کار آموزشی
  • آزادی معلمان دربند و مختومه شدن پرونده فعالان صنفی و توقف احضار و بازجویی معلمان توسط حراست‌ها و نهادهای امنیتی
  • بازگرداندن سرمایه های غارت شده صندوق های بازنشستگی کشوری و سرمایه گذاری اقتصادی شفاف به گونه‌ای که اشتغال فرزندان بازنشستگان را تحت پوشش قرار دهد.
  • پرداخت حق منطقه جنگی مصوب به بازنشستگان استان های آذربایجان غربی، کردستان،کرمانشاه، ایلام ، خوزستان و بوشهر
  • برخورداری از بیمه تکمیلی یکسان برای همه بازنشستگان و شاغلین دستگاههای اجرایی بر اساس مفاد ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری
    پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان محترم بلافاصله پس از اتمام خدمت

گردهمایی اعتراضی معلمان و بازنشستگان در 23 دی ماه و مقابله آنها با تهدیدات و حملات نیروهای سرکوبگر سبب شده تا بعضی از رسانه های هسته سخت قدرت اذعان کرده اند که میزان پرداخت در آموزش و پرورش کم و ناعادلانه است. آنها تقصیر این وضع را به گردن کابینه روحانی انداخته و نوشته اند که قرض کلان آن کابینه رئیسی را با کمبود بودجه مواجه کرده است. اما فعالین هشیار معلمین از این همدردی های کاذببسیار شنیده اند. آنها می پرسندکه اگر بودجه کم است، مخارج نیروهای نظامی، بسیج، مبلغین مذهبی، مخارج تروریست های حزب الله در لبنان، نیروی ارتجاعی و اسلامی حشد الشعبی در عراق، تروریست های رژیم در سوریه، و حوثی ها از کجا پرداخت میشود؟

زنان و مردان معلم و بازنشستگان طی چند سال مبارزه نیروی متشکل کارایی را تشکیل داده اند. این تشکل دست آوردارزنده ای است که در کشمکش های عظیم تر بین مردم زحمتکش از یکطرف و رژیم فاسد و مستاصل از طرف دیگر می تواند نقش ارزشمندیرا ایفا کنند.