حزب کمونیست ایران

ویروس کرونا، بحران دروغگویی دیگر جمهوری اسلامی

متأسفانه ویروس کرونا در ایران تاکنون جان چندین نفر را گرفته و درحال انتشار است. مقامات دروغگوی جمهوری اسلامی به دور از هر اخلاق و پرنسیپ انسانی علیرغم هشدارهای جهانی و داخلی و گذشت بیش از یکماه از انتشار این ویروس در “ووهان”چین که تاکنون حدود ۷۵ هزار نفر به آن مبتلا شده اند و بیش از دو هزار نفر جان خود را از دست داده اند، نه تنها اقدامات جدی در این زمینه انجام ندادند، بلکه طبق سنت خود اخبار مربوط به اشاعه آن در ایران را بارها تکذیب نمودند. تا اینکه روز چهارشنبه ۳۰بهمن پس از فاش شدن مرگ چند نفر در قم بر اثر این ویروس مجبور به تأئید وجود آن و ابتلای تعدادی در ایران  شدند. به دنبال آن روز اول اسفند اخبار دیگری  از ابتلای تعداد بیشتری از مردم درتعدادی از شهرهای ایران از جمله اراک، بابُل، بوکان، تهران، شهریار، ساری و رشت و جاهای دیگر منتشر شد.

مقامات وزارت بهداشت رژیم در یک ماه گذشته علیرغم هشدارهای داخلی و خارجی و ابتلای تعدادی به این ویروس در ایران، به انکار و پرده پوشی آن اصرار داشتند. تا به خیال خود از تأثیرات منفی پخش آن خبر بر نمایش انتخابات مجلس و کاهش تعداد رأی دهندگان جلوگیری کنند. معاون درمان وزیر بهداشت رژیم روز یک شنبه ۲۷بهمن طی تماسی به خبرگزاری ایرنا گفت: “اخیرأ نامه‌ای با امضای بنده خطاب به رئیس جمهور منتشره شده و به دروغ مدعی مشاهده مواردی از ویروس کرونا در کشور شده است. این نامه جعلی است و تاکنون هیچ موردی از این ویروس در کشور مشاهده نشده است.” این دروغ آشکار معاون وزیر درحالی بود که روز بعد از آن مسئولان بیمارستانی در تهران از مرگ زنی ۶۳ساله بر اثر ویروس کرونا خبر دادند. درمورد دیگری، جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام داشت که”شایعاتی که در بعضی رسانه‌های معتبر در مورد وجود موارد مشکوک یا فوت به علت ابتلا به ویروس کرونا منتشر شده صحت ندارد و تاکنون هیچ موردی از ابتلا به این ویروس مشاهده نشده است. این کارگزار دروغگوی رژیم روز جمعه از مرگ دوبیمار دیگر در قم خبر داد. برادر یکی از قربانیان این ویروس که خود نیز پزشک است، فاش ساخت که مقامات رژیم  تاکنون مرگ دهها نفر در قم بر اثر این بیماری را مخفی کرده‌اند.

در مقابل مقامات امنیتی جمهوری اسلامی نگران از بروز خیزش اعتراضی در ایران علیه رژیم، به جای فراهم کردن امکانات پزشکی و احتیاطی در قم برای مقابله با ویروس کرونا، اقدام به اعزام نیروهای امنیتی بیشتری جهت مقابله با مردم داغدار قم نمودند و خانواده‌های قربانیان را تحت فشار و تهدید قرارداده اند که در این مورد نباید خبر رسانی کنند و باید خاکسپاری عزیزانشان را بدون مراسم و درخلوت انجام دهند. در همین راستا طی دو روز گذشته کپی نامه‌ای به تاریخ دوشنبه۲۸بهمن با امضای رحمانی فضلی وزیر کشور خطاب به وزیر بهداشت رژیم منتشر شد که در آن اشاره شده،”با توجه به دستور فوری و محرمانه خامنه ای به شورای عالی امنیت کشور برای هرچه بهتر برگزار شدن انتخابات و خنثی کردن تبلیغات دشمنان نطام، از هرگوئه مصاحبه با خبرگزاریها و مطبوعات و رادیو و تلویزیونها در خصوص آمار رسمی مبتلایان و متوفیان به ویروس کرونا تا پایان انتخابات خود داری شود.”

جمهوری اسلامی با این دروغگوئیها و عدم اتخاذ اقدامات پیشگیرانه پزشکی و بهداشتی لازم و افزایش دخالت مقامات امنیتی و افزایش نیروهای سرکوبگر، بار دیگر نشان داد که رژیمی بغایت نامسئول و بی‌کفایت در مقابل حفظ جان انسانها است. در این مدت رژیم جمهوری اسلامی هیچ اقدامی برای کنترل ورود زائران خارجی به قم و دیگر شهرهای ایران در مرزهای هوایی، زمینی و دریایی انجام نداده است.بنا به اخبار منتشرشده از مراکز پزشکی این ویروس توسط یک زائر پاکستانی وارد ایران شده است.جمهوری اسلامی در این مدت رفت و آمد هواپیماهای ایران به چین را تحت نام پروازهای باربری ارسال کمکهای باصطلاح “انسان دوستانه”متوقف نکرده است و جان انسانها را به خاطر تأمین منافع مادی مسئولان و صاحبان سرمایه به خطر انداخته است.این درحالی است دولتی مانند عراق که در شرایط کنونی دولتی مستعفی است و بسیاری از نهادها و مؤسساتش فلج شده، پس از انتشار خبر وجود این ویروس در ایران، بلافاصله کلیه پروازهای خود به ایران و بلعکس را متوقف نمود، شرایط جدید صدور ویزا و ورود به عراق در همه مرزهایش را به اجرا درآورد، اتباع خود را از رفتن به ایران منع نمود و عراقیهایی را که از ایران برمیگردند، به مدت دو هفته در قرنطینه نگاه می دارد. دولتهای کویت، افغانستان، ترکیه و آذربایجان نیز اقدامات مشابهی را در دستور گذاشته اند.

در چنین شرایطی مقامات و نیروهای امنیتی رژیم بی شرمانه مردم را تهدید می‌کنند که اخبار مربوط به این فاجعه انسانی را منتشر نکنند. وزارت فرهنگ و ارشاد با صدور اطلاعیه ای از مردم خواسته اند که اخبار و اطلاعات مربوطه را از رسانه‌های رسمی بگیرند. اما مردم ایران سالهاست به اخبار و اطلاعات رژیم دروغگو در هیچ موردی اعتمادی ندارند. رژیمی که در همین چند ماه گذشته در انظار بین‌المللی در مورد کشتار آبان ماه، در مورد سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی و انتشار ویروس کرونا و ابتلا و مرگ انسانها دروغهای وقیحانه تحویل مردم داده، چگونه باید انتظار داشته باشد مردم به نهادهای حاکمیت رژیم اعتماد کنند و از آن‌ها اخبار درست دریافت کنند.

سالهاست که دره اعتماد میان توده های مردم و حاکمیت اسلامی هر روزه عمیقتر می شود. عدم شرکت مردم در نمایش انتخابات دیروز هم نشان داد که توده های مردم کارگر و زحمتکش و رنج دیده ایران تکلیف خود با جمهوری اسلامی را یک سره کرده‌اند و آنگونه که در خیزش آبانماه نیز نشان دادند، انتخاب شان سرنگونی جمهوری اسلامی است و کار از اعتماد و عدم اعتماد به رژیم گذشته است.