حزب کمونیست ایران

جنایات اردوغان و ریاکاری دولت های غربی

در حالی که حملات ارتش ترکیه به شهرها و روستاهای کردستان سوریه از زمین و هوا ادامه دارد، سازمان ها و نهادهای مدافع حقوق بشر از کشته و زخمی شدن ده ها نفر از مردم بی دفاع و آوارگی ده ها هزار نفر گزارش می دهند. بنا به گزارش ها تا کنون بیش از ۷۰ هزار نفر از ساکنان شهرها و روستا های منطقه خانه های خود را ترک کرده و آواره شده اند. در صورتی که این حملات که از روز چهار شنبه نهم اکتبر آغاز شده ادامه پیدا کند پیش بینی می شود بیش از ۳۰۰ هزار نفر آواره شده و روانه مناطقی شوند که همچنان از آسیبهای جنگ با داعش رنج میبرند.

در شرایطی که ارتش تجاوزگر دولت ترکیه به کشتار و ویرانی و آواره کردن مردم بی دفاع منطقه ادامه می دهد، بنا به گفته سفیر آمریکا در سازمان ملل، “دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به آنکارا هشدار داده است که مسئولیت کامل حفاظت از کردها و دیگر اقلیت‌ها در این منطقه با ترکیه است.” این در حالی است که تهاجم ارتش ترکیه به کردستان سوریه بعد از آن آغاز شد که مطابق توافق از قبل انجام گرفته میان ترامپ و اردوغان نیروهای آمریکایی از مواضع خود در مرزهای سوریه و ترکیه عقب نشستند و راه را برای تهاجم ارتش ترکیه باز گذاشتند. همزمان روز پنج شنبه دهم اکتبر دولت های اروپایی عضو شورای امنیت از جمله بریتانیا، فرانسه و آلمان که در همانحال عضو موثر پیمان ناتو هستند جلسه اضطراری تشکیل داده و در اوج ریاکاری طی بیانیه ای خواستار توقف “اقدام نظامی یکجانبه” ترکیه شده‌اند. این دولت ها همچنین تردید خود درباره رعایت استاندارهای جهانی در “منطقه امن” مورد نظر ترکیه برای پناهجویان سوری را نیز ابراز داشته‌اند. در واقع این دولت ها با تهاجم ارتش ترکیه و اشغال بخش های از خاک کردستان سوریه و ایجاد منطقه حائل، شهرک سازی و انتقال دو تا سه میلیون پناهجوی سوری به این منطقه مخالفتی اصولی ندارند و فقط نگران عدم رعایت استاندارهای جهانی در “منطقه امن” هستند. دولت های روسیه و رژیم جمهوری اسلامی نیز در تلاش هستند تا نیروهای مقاومت کردستان سوریه زیر فشار حملات دومین ارتش ناتو به سازش مورد نظر آنها با دولت سوریه تن بدهند.

تهاجم دولت ترکیه به کردستان سوریه و جنایات آن با موافقت دولت آمریکا و حمایت تلویحی دولت های اروپایی از اردوغان بار دیگر ماهیت دروغین دمکراسی های غربی و ادعای دفاع از حقوق بشر آنان را بر ملا ساخت. برای آمریکا و دولت های اروپایی دفاع از حقوق بشر همواره تابعی از منافع اقتصادی و امنیتی بوده است. ترکیه با موقعیت جغرافیای سیاسی که از آن برخوردار است جایگاه منحصر به فردی در سیاست های اقتصادی، امنیتی و دفاعی دولت های اروپا، آمریکا و اعضای پیمان ناتو دارد. حجم کل صادرات اتحادیه اروپا به ترکیه فقط در طی ۱۲ ماه گذشته به بیش از ۱۷۳ میلیارد یورو و میزان واردات این اتحادیه از ترکیه نیز به بیش از ۱۷۰  میلیارد یورو رسیده است. علاوه بر این مبادلات پر سود تجاری، استقرار ۹۰ بمب هسته ای ناتو و وجود پایگاه های بزرگ هوایی آمریکا و انگلیس در خاک ترکیه، استقرار موشک های پاتریوت به عنوان بخشی از سامانه سپر دفاع موشکی آمریکا در این کشور، دولت های عضو ناتو را به توان و ظرفیت های ترکیه برای ممانعت از گسترش نفوذ چین و روسیه بشدت وابسته کرده است. با چنین رویکردی ناتو برای حفظ بمب های هسته ای از سیاست توسعه طلبانه اردوغان در منطقه حمایت می کند. دولت ترکیه با تکیه بر حمایت های دولت های هم پیمان ناتو است که سودای تبدیل شدن به قدرت برتر منطقه ای را در سر می پروراند، دست به ماجراجویی نظامی می زند و با تهاجم نظامی به کردستان سوریه از هیچ جنایتی کوتاهی نمی کند.

آنچه که این روزها در پی تهاجم نظامی ارتش ترکیه به کردستان سوریه جریان دارد، کشتار کودکان و مردم بی دفاع یادآور جنایتهائی است که شونیستهای حاکم در ترکیه در دوره های مختلف مرتکب شده اند. کشتار ارامنه در سالهای پایانی سلطه امپراطوری عثمانی، کشتار مردمدرسیمبا سلاحهای شیمائی در سالهای ۱۹۳۸۱۹۳۷، کشتار کردهای علوی توسطگرگهای خاکستریو دستگاههای امنیتی درمرعشدر دسامبر ۱۹۷۸ و جنایت های ارتش فاشیست دولت ترکیه در سالهای دهه نود است که در جریان آن ۴هزار روستای کردستان خالی از سکنه شده، بیش از یک و نیم میلیون از خانه های مردم طعمه شعله های آتش شدند، ۴ میلیون نفر از مردم کردستان وادار به کوچ اجباری گردیدند و هزاران تن از مردم دستگیر شده و یا جان خود را از دست دادند. این جنایات سازمانیافته  در کارنامه پیشینیان دولت آک پارتی ثبت شده اند. اردوغان در واقع با اشغال خاک کردستان سوریه، کشتار مردم بی دفاع و آواره کردن ده ها هزار نفر از ساکنان آن و غارت و چپاول اموال آنان توسط جریان های تروریست اسلامی وابسته به خود همان مسیر را ادامه می دهد. اما شواهد نشان می دهند که اینبار نیز در روژآوا توسعه طلبی اردوغان با یک جنبش مقاومت توده ای روبرو شده است. مقاومت یگان های مدافع خلق و یگان های مسلح توده ای در برابر دومین ارتش ناتو بار دیگر ظرفیت ها و پتانسیل نهفته در جنبش روژآوا را به همگان نشان داد. جنبش حق طلبانه مردم کردستان سوریه با پیروزی شکوهمند بر سپاهیان دولت خلافت اسلامی در کوبانی و مقاومت سرافرازانه در عفرین و مقاومت شکوهمند در برابر تجاوزکاری ارتش ترکیه به تاریخ مبارزات حق طلبانه مردم جهان پیوسته است. اما نام اردوغان با حمایت های بی دریغ ازداعش و جبهه النصرهو دیگر جریان های تروریست اسلامی و با جنایاتی که در حق مردم کردستان ترکیه و سوریه انجام داده است، به عنوان یکی از جنایتکاران بزرگ تاریخ معاصر ثبت شده است.

در شرایطی که دولت فاشیست ترکیه، در توافق با دولت آمریکا و با حمایت ضمنی دولت های روسیه، سوریه و رژیم اسلامی ایران و با سیاست به غایت ریاکارانه ای که دولت های اروپایی در پیش گرفته اند به حملات خود در کردستان سوریه ادامه می دهد و هر روز جنایات تازه ای می آفریند و در حالی که مقاومت مردم کردستان سوریه زیر آتشباران سلاح های سنگین دشمن برای دفاع از دستاوردهای مبارزاتی خود ادامه دارد، در این شرایط حمایت از جنبش مقاومت مردم سوریه وظیفه ای انسانی و انقلابی و یک ضرورت سیاسی است.