حزب کمونیست ایران

در همبستگی با مردم ستمدیده فلسطین در مقابل جنایات ارتش اشغالگر اسرائیل

نیروهای مسلح اسرائیل روز دهم ماه مه برابر با  بیستم اردیبهشت بدون هیچ توضیحی و بدستور مستقیم نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به محوطه مسجد الاقصی ریخته و راه بندانهایی بوجود آوردند. مردم حاضر در صحنه و نمازگزاران به یورش نیروهای مذکور و اقدامات سرکوبگرانه آنها اعتراض کردند. نیروهای اسرائیلی با آمادگی قبلی با گلوله های پلاستیکی و نارنجک های بی حس کننده به معترضین حمله کردند و 350 نفر از آنها را زخمی نمودند.

اما دور جدید کشمکش بین اعراب فلسطینی ساکن اسرائیل  ها بدلیل اینگونه تحریکات راست های افراطی علیه فلسطینیان در بیت المقدس شرقی و تلاش آنها برای بیرون راندن عربها از خانه هایشان در محله شیخ جراح، واقع در این قسمت شهر شروع شد. عرب های اسرائیلی در مقیاسی بی سابقه و با شجاعتی غیرقابل انتظار و با دست خالی از خانه های خود دفاع کردند و به مقابله با پلیس و یهودیهای مسلح و افراطی مذهبی رفتند. حماس نیز به نوبه خود خواستار خروج نیروهای اسرائیلی از محوطه مسجد الاقصی و توقف اخراج فلسطینی ها از خانه هایشان در محله “شیخ جراح” شد. واحدهای مسلح حماس هنگامیکه با بی اعتنایی مقامات اسرائیلی در اخراج اعراب از خانه هایشان روبرو شدند، آنگونه که خود می گویند به عنوان هشدار چند موشک از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک کردند. نیروی هوایی اسرائیل همین اقدام را بهانه کرده و روز دوشنبه دهم می، برابر با 20 اردیبهشت، حملات سنگینی به غزه را شروع کرد. بدین ترتیب اعتراضات و رویاروئی های خیابانی به جنگ نابرابر خونینی بین نیروهای اسرائیلی و حماس تبدیل شد. جنگی که تاکنون ویرانی ها و تلفات مادی و انسانی سنگینی بر مردم ساکن نوار غزه  وارد کرده است. طبق گزارش وزارت بهداشت فلسطین شمار جانباختگان فلسطینی به 74 نفر رسیده است که 17 نفرشان کودک بودند. 900 نفر نیز در نتیجه این حملات زخمی شدند که 41 نفر آنان کودک بودند. موشک اندازیهای حماس نیز به جانباختن هشت تن در نقاط مختلف اسرائیل منجر شده است. گزارش شده که هواپیماهای ارتش اسرائیل عمداً مراکز خدماتی شهر نظیر دستگاه نمک زدایی از آب شرب غزه را از کار انداختند. سخنگوی ارتش اسرائیل نتایج این حملات جنایتکارانه را ستود و گفت این تازه اول کار است.

غزه با دو میلیون جمیعیت 14 سال است به تمامی توسط دولتهای مصر و اسرائیل محاصره شده و عملا به زندانی برای ساکنان آن تبدیل شده است. نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل آگاهانه به دنبال تشدید تنش با فلسطینی های درون و بیرون اسرائیل است. وی می خواهد به راست های افراطی در این کشور نشان دهد تنها او میتواند این مردم را سرکوب کند و سرانجام با گسترش شهرک های یهودی نشین، اعراب را تماما از اسرائیل براند و از این طریق همچنان در پُست نخست وزیری باقی بماند، تا هم اهداف جاه طلبانه اش را برآورده کند و هم با استفاده از مصونیت این موقعیت، پرونده فساد مالی او در دادگاه دوباره باز نشود.

صاحبان سرمایه های کلان، سیاستمداران راست و کابینه بایدن در آمریکا اقدامات جنایتکارانه اسرائیل را دفاع از خود خوانده اند. این حمایت، که ریشه در منافع امپریالیستی آمریکا دارد، موجب انزجار نیروهای مترقی در داخل آمریکا و در کشورهای جهان شد. طی روزهای اخیر مردم عرب بر خلاف سکوت و یا مواضع فرمال و بی خاصیت سران دولتها ، با تظاهرات در شهرها و تبلیغات وسیع در شبکه های اجتماعی حمایت خود از فلسطینیان و مبارزات برحقشان را نشان دادند.

روز چهارشنبه 12 می شماری از شهروندان کویتی و قطری برای اعلام همبستگی با ملت فلسطین  و نیز محکوم کردن جنایت های ارتش اسرائیل علیه فلسطینیان با تجمع در خیابان های این دو کشور تظاهرات کردند. مردم بحرین نیز دوشنبه شب برای حمایت از فلسطینیان تظاهرات کردند و با سردادن شعارهایی در حمایت از فلسطین و در دست داشتن پرچم فلسطین، بر لزوم وحدت مردمان عرب زبان برای مقابله با جنایات سران کشور و نیروهای نظامی اسرائیل تاکید کردند. پیش از این نیز هزاران نفر از مردم ترکیه و اردن در یکشنبه شب گذشته با تجمع در مقابل سفارت و کنسولگری رژیم اسرائیل در استانبول و عمان حملات نیروهای مسلح اسرائیل به فلسطینی ها را محکوم کردند. در همین ارتباط  شمار زیادی از مردم اردن در نزدیکی سفارت رژیم دولت اسرائیل در پایتخت این کشور دست به تظاهرات زدند و خواستار اخراج سفیر این رژیم از کشورشان و ابطال پیمان صلح میان اردن و اسرائیل شدند.

دست راستی های حاکم بر اسرائیل 73 سال است علیه مردم فلسطین و همسایگانش جنایت کرده و منافع دولتهای امپریالیستی در خاورمیانه ای که مالامال از ذخایر نفت و گاز است را حفاظت کرده اند. آنها با اشغال  سرزمینهای مردم فلسطین و بیرون راندن آنها، به کمک بریتانیای استعمارگر در سال 1948 مردم فلسطین را از حق تعیین سرنوشت خود محروم و در کشورهای منطقه آواره کردند.  در عین حال با استفاده از استخوان لای زخمی که در این منطقه به جای گذاشته اند، جنگ و ناامنی در خاورمیانه را نهادینه کردند. در این میان  مردم فلسطین همواره قربانیان ردیف اول این سیاست جنایتکارانه بوده اند.

اما مردم آزاده و شریف فلسطینی و اسرائیلی هیچگونه خصومت ریشه دار با همدیگر ندارند. دشمنی موجود در میان این مردم  از سوی دست راستی های مرتجع و افراطی در هر دو سو دامن زده میشود. شهروندان فلسطین و اسرائیل تنها با قرار گرفتن در کنار کارگران و مردم پیشرو منطقه میتوانند از زیر سلطه دولت مذهبی و نیروهای ارتجاعی در آمده  و در همزیستی مسالمت آمیز با همدیگر کار و زندگی کنند. در این روزهای سختی که مردم اسیر فقر و کرونا در نوار غزه، زیر فشار ارتش تا دندان مسلح اسرائیل با آن دست به گریبان هستند، بیش از همیشه به حمایت و همبستگی مردم آزادیخواه و انسان دوست در سراسر جهان نیاز دارند. این همبستگی  میتواند به نیروی مادی موثری برای متوقف کردن جنایات ارتش اسرائیل تبدیل شود.