حزب کمونیست ایران

فریبکاری رژیم در موج چهارم کرونا

روز پنج شنبه ۳۰ بهمن ماه علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت رژیم اعلام نمود که : “اخیرأ آمار ابتلا به کرونا در کشور افزایش قابل توجهی یافته است. علاوه برآن مواردی از ابتلا به ویروس جهش یافته جدید که از قدرت سرایت پذیری زیادی برخوردار است، در استانهای تهران، البرز، قزوین، و خوزستان و احتمالاً در سایر استانهای کشور نیز دیده شده که درحال گسترش است.”سیما لاری سخنگوی وزارت بهداشت نیز همان روز از افزایش تعداد شهرهایی خبر داد که در حالت قرمز قرار گرفته‌اند و گفت: “در شبانه ‌روز گذشته ۸۰۶۶ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و هشتاد نفر نیز جان باخته اند. در همان حال یک عضو هیأت علمی دانشگاه تهران نیز روند روبه رشد بیماری کرونا را با شیب تند توصیف کرد که افزایش ۵۲ در صدی مرگ و میر داشته و ناشی از شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا می باشد. اما مقامات رژیم تاکنون با دورغ و تناقض گویی و ارائه آمارهای غیر واقعی سعی در انحراف افکار عمومی از ناتوانی و بی‌عملی خود در مقابله با این بیماری مهلک کرده‌اند. برابر آمارهای خود رژیم که با توجه به امنیتی کردن آن معمولا سه تا چهار برابر کمتر از آمار واقعی اعلام می شوند. 

حسن روحانی روز شنبه گذشته در جلسه باصطلاح “ستاد ملی مقابله با کرونا گفت : “تا هفته گذشته هیچ یک از شهرهای ایران در وضعیت قرمزنبوده است”. سایر مسئولان وزارت بهداشت رژیم نیز تا یک هفته قبل، از کاهش ابتلا و مرگ بر اثر کرونا دم می زدند. آنان با شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت، مردم را در افزایش و گسترش این بیماری مقصر می‌خوانند که گویا با رفتن به بازار و مترو، پروتکلهای بهداشتی آنان را رعایت نکرده اند. اما کارشناسان علمی و اجتماعی تحمیل برگزاری مراسم و تجمعات خرافی جشنواره دهه فجر و ۲۲بهمن و غیره را عامل اصلی گسترش نوع جهش یافته ویروس کرونا می دانند. جمهوری اسلامی تاکنون با لاقیدی و بی توجهی از تأمین واکسن برای جلوگیری از ابتلا مردم به بیماری و با ممنوع کردن ورود واکسن از بعضی کشورها از سوی خامنه ای و به راه انداختن مراسم مذهبی، با جان مردم ایران بازی کرده و خود عامل اصلی در گسترش بیماری کرونا بوده است.

مقامات رژیم که خود مشکلی برای تأمین معیشت ندارند و مردم بیکار و گرسنه را بخاطر رفتن به بازار برای تأمین نان روزانه شان مقصر می دانند، تاکنون روشن نکرده اند که بالاخره واکسنی برای مردم عادی خریداری شده یا نه؟ آنچه مقامات دولتی تاکنون به مردم گفته‌اند غیر واقعی و کذب محض بوده است.

روز پنج شنبه ۳۰بهمن ماه معاون وزارت بهداشت اعلام کرد که: “در حال حاضر صد هزار دوز واکسن اسپوتنیک به دستمان رسیده است و در هفته آینده نیز ۲۵۰هزار دوز واکسن سینوفارم به دستمان می‌رسد و واکسن آسترا زینیکا نیز اسفند ماه خواهد رسید”. این مقام مسئول جمهوری اسلامی فراموش کرده که قبلأ گفته بود تا ۲۵بهمن ۶۰۰هزار دوز واکسن اسپوتنیک به دستشان می‌رسد و نرسیده است. بنابراین وعده اینکه “تا پایان سال چهار میلیون و ۵۰۰هزار دوز واکسن به دستمان می‌رسد و می‌توانیم یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر را با آن واکسینه کنیم “را نباید جدی گرفت. چنین وعده‌هائی حتی اگر تحقق یابند نیز با توجه با اینکه جمعیت ایران بالای هشتاد میلیون است، این مقدار واکسن تنها به یک و نیم درصد جمعیت ایران خواهد رسید و تنها کفاف مقامات رژیم و حوزه های علمیه و بیت رهبری و سپاه پاسداران و عوامل امنیتی رژیم را می نماید که برای جمهوری اسلامی در اولویت می باشند. یکی دیگر از وعده‌های بی‌پایۀ و دروغ پردازانۀ مقامات اسلامی ازجمله وزیر بهداشت رژیم که هفته گذشته اعلام نمود “در دوسه ماه آینده ایران به یکی از قطبهای بسیار مهم واکسن سازی کرونا و صدور آن تبدیل خواهد شد”است. معاون علمی و فناوری روحانی نیز از ساخت واکسن داخلی با نام “کُو ایران برکت “نام برد. البته به قول ایشان هنوز هیچ کشوری برای خرید این واکسن به آنها مراجعه نکرده است!!. این اقدامات نمایشی که منجر به استعفای ملک زاده معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت شد، قبلأ از جانب گروه زیادی از داروسازان ایران شوخی تلقی شده بود.

برآوردهای مقامات رژیم چه برای امکان دستیابی به واکسن کرونا و چه مدت زمان واکسیناسیون نیز غیر واقعی و عوام فریبانه است. دبیر کمیته ستاد مقابله با کرونا ومعاونت علمی ریاست جمهوری پیش‌بینی کرده تا اسفند سال آینده شصت درصد جامعه واکسینه شوند. اما با ظرفیت واکسینه کردن چهار میلیون نفر در ماه آنچنان که خودشان اعلام کرده‌اند،اولاً به ۱۲۰میلیون دوز واکسن نیاز هست. ثانیأ واکسینه کردن این تعداد، ۳۰ماه وقت می برد. 

میزان واکسنی که جمهوری اسلامی می تواند از طریق سازوکار سازمان بهداشت جهانی (کوواکس) دریافت کند حدود چهار میلیون دوز واکسن استرازینیکا است که اگر با ممنوعیت فرمان خامنه ای روبرو نشود و هزینه خرید آن پرداخت گردد، قرار است اسفندماه برسد. اما معاون سازمان برنامه و بودجه جمهوری اسلامی قبلآ اعلام کرده بود که برای خرید و وارد کردن واکسن از خارج در لایحه بودجه سال آینده ردیف مستقلی وجود ندارد. بنابراین رژیم جمهوری اسلامی در امر تهیه و تأمین واکسن نیز نمی‌خواهد کاری بکند و می‌خواهد هزینه خرید واکسن را نیز از جیب مردم ستمدیده و تهیدست ایران بپردازد. 

بنابراین توده های مردم کارگر و زحمتکش ایران برای دفاع از حفظ جان و سلامت خود و خانواده شان باید با اعتراضات پیگیر و سراسری خود رژیم اسلامی سرمایه جمهوری اسلامی را وادار به تأمین واکسن کافی و به‌ موقع نمایند. جمهوری اسلامی پول و امکانات مملکت را صرف سیاستهای توسعه طلبانه و حفظ و گسترش نهادها و بنیادهای فریب و خرافه و کمک به جریانات ارتجاعی اسلامی منطقه و پروژه اتمی و غیره می‌کند نه حفظ جان و سلامت مردم.