حزب کمونیست ایران

جمهوری اسلامی و رها کردن پنج هزار نوزاد و کودک در ده روز

محمدرضا محبوب‌فر عضو انجمن علمی ارتقای سلامت اعلام کرد که بنا بر اعلام وزارت بهداشت، روزانه هزار جنین در کشور به‌صورت قانونی یا غیرقانونی سقط شده و می‌میرند که به این آمار رسمی باید آمار غیررسمی و ثبت نشده سقط جنین و نیز نوزادان متولد و رها شده را نیز اضافه کرد؛ مانند آنچه در روز‌های گذشته رخ داده است. او گفته بود براساس آمار‌هایی که از مراکز بهداشتی، مددکاران اجتماعی و… در اختیارش قرار گرفته، در ۱۰ روز اخیر حدود ۵هزار نوزاد در سراسر کشور رها شده‌اند؛ یعنی روزانه ۵۰۰ جنین تازه متولد شده.
مطرح شدن این ارقام و آمار از سوی این عضو انجمن علمی ارتقای سلامت در حالی است که معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی، اول دی ماه سال ۹۸ گفته بود «سالانه» به طور میانگین حدود پنج هزار کودک بین سنین نوزادی تا ۱۸ سال در سازمان بهزیستی «پذیرش» می‌شوند. 
با گسترش فقر و فلاکتی که حکومت اسلامی بر بخش بزرگی از مردم جامعه ایران تحمیل کرده و هم چنین با اتخاذ سیاستهای غلط و غیر مسئولانه در ارتباط با افزایش جمعیت و در دسترس نبودن امکانات پیشگیری از حاملگی روزی نیست که عابرین با صدای گریه نوزادی  رها شده در کنار سطل اشغال و در اماکن عمومی روبرو نشوند.
فقدان اماکن و خدمات پزشکی و مشاوره ای برای جوانان.  ازدیاد تن فروشی بویژه در میان جوانان ، گسترش اعتیاد ، بیکاری و بی مسکنی ، دخالت‌های ارتجاعی نهادهای حکومتی در زندگی خصوصی افراد و وجود فرهنگ عقب افتاده در مورد تولد کودکان در خارج ازدواج رسمی، فاکتورهای اصلی در ازدیاد روز افزون نوزادان و کودکان خرد سال رها شده در خیابان‌ها و کوچه های شهر است .
آمارهای رسمی از بیش چهارصد هزار سقط جنین در شرایط غیر بهداشتی در کلینیک های غیر رسمی در سال حکایت دارند. اگر امکانات پیشگیری و کمک های پزشکی و مشاوره ای کافی وجود داشت چگونه در روز هزار و سیصد سقط جنین صورت می گرفت که آمار کل سقط جنین ها هم نیست .
جامعه سرمايه داری تنها دو راه را در مقابل زنانی که ناخواسته باردار مىشوند قرار مىدهد: از بين بردن جنين و يا تحمل شرايط سخت روحی، اقتصادی و اجتماعی در صورت حفظ جنين. فقر و ناتوانی در تامين اقتصادی فرزندان، موانع واقعی و عملی آه داشتن فرزند و مراقبت و پرورش او بر سر راه شرکت زنان در زندگی اجتماعی و اقتصادی، قرار مىدهد، و مشكلات اجتماعی داشتن فرزند برای زنان مجرد، باعث مىشود تا بسياری از زنان خواهان ختم حاملگی خود گردند. در صورت غير قانونی بودن اين عمل، زنان باردار به سقط جنين بوسيله افراد غير متخصص، تحت شرايط غير بهداشتی و با تحمل هزينه های زياد تن مىدهند. باتوجه به اين واقعيت، بايد حق سقط جنين در صورتيكه خطر جانی برای زن در بر نداشته باشد و سن جنين بيش از 16 هفته نباشد، برای عموم زنان به رسميت شناخته شود، و سقط جنين به اجازه هيچ فرد و مرجعی به جزء خود زن مشروط نمىگردد؛ عمل سقط جنين بايد در بيمارستانها و کلينيك ها، و تحت نظر پزشك متخصص و بطور رايگان انجام گيرد. افرادی که بدون داشتن تخصص لازم اقدام به انجام اين عمل مىنمايند مجرم محسوب میشوند.
حکومت اسلامی و سیاستهای ارتجاعی آن در زمینه افزایش جمعیت، مسبب چنین فجایعی است. رها شدن نوزادان و کودکان خرد سال فاجعه انسانی تکان دهنده ای است که سندی است بر ورشکستگی سیاسی و اخلاقی حاکمان و مسئولان و مدیران بالای جمهوری اسلامی . حکومت اسلامی نه تنها خطر و تهدید بزرگی است برای سلامتی و امنیت نسلهای امروز است ، بلکه زندگی و امنیت نسلهای فردای کشور را دچار مشکلات جدی و بنیادی کرده است . نوزادان و کودکان رها شده در کنار  و در داخل سطل اشغال‌ها که می توانند به آسانی طعمه حیوانات قرار گرفته و یا سهوا کشته شوند رسوایی و ننگ حکومت اسلامی و حاکمان دزد و فاسد آن است .