حزب کمونیست ایران

مردم مبارز بلوچ نباید تنها بمانند!

در سی و هشتمین هفته اعتراضی در بلوچستان شهرهای بیشتری به اعتراض پیوستند. روز جمعه، دوم تیرماه ۱۴۰۲، و در پاسخ به فراخوان‌های صادر شده ، شهروندان در زاهدان، ایرانشهر، راسک، چابهار و سوران به خیابان‌ها آمدند. در ویدیوهایی که از اعتراضات زاهدان منتشر شده است شعارهای «کرد و بلوچ و آذری + آزادی برابری»، «سیستم فاسد نمی‌خوایم + رهبر قاتل نمی‌خوایم»، تجاوز جنایت + مرگ بر این ولایت» شنیده می‌شود. بر اساس ویدیوها و گزارش‌های دیگر تظاهرات ها در شهرهای راسک و ایرانشهر با دخالت نیروهای نظامی جمهوری اسلامی به خشونت کشیده شده است.

سازمان حقوق بشری «حال‌وش» ویدیوهایی را از راسک منتشر کرده است که در آن معترضان با در دست داشتن پلاکاردهای اعتراضی خواستار مجازات عاملان و آمران کشتار مردم در جمعه خونین زاهدان و خاش شده و ، به سوی ماموران مسلح جمهوری اسلامی سنگ پرتاب می‌کنند. معترضان در ایرانشهر در پاسخ به فراخوان‌ها تجمع کرده و شعارهایی چون «تجاوز، جنایت + لعنت بر این ولایت»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر‌ دیکتاتور» سر دادند.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از حضور نیروهای امنیتی در ایرانشهر و مقاومت مردم معترض در برابر آنان بود. در چابهار شماری از مردم در حمایت از اعتراضات مردم زاهدان و مولوی عبدالحمید، اسماعیل‌زهی، با سر دادن شعارهای اعتراضی به خیابان‌ها آمدند.

شهروندان سوران در استان سیستان و بلوچستان در پاسخ به فراخوان‌ها، با حضور در خیابان‌های این شهر، شعارهای اعتراضی سر دادند.

«حال وش» به نقل از منابع محلی از بازداشت و زد و خورد بین ماموران و تظاهرات کنندگان در شهر مرزی پیشین در استان سیستان و بلوچستان نیز خبر داده است.

همه گزارشات از شهرهای سیستان و بلوچستان حاکی از حضور وسیع و بی سابقه نیروهای سرکوبگر و دستگیری تعدادی از شهروندان مبارز توسط آنان بوده است. اما اکسیون های انجام گرفته در چندین شهر و شعارهای سرداده شده نشان می دهند که اقدامات سرکوبگرانه و پیشگیرانه این نیروها مثل رویاروئی ها با مردم معترض در سی و هفت هفته گذشته شکست خورده است. این ناتوانی بخشی از شکست بزرگتری است که سران رژیم و سرکوبگران تحت امر آنها در مقابله با زنان آزاده، مادران و خانواده های دادخواه، کارگران، بازنشستگان و معلمین حق طلب به طور روزانه تجربه کرده اند.

کاربدستان رژیم به شیوه خود به این شکست اعتراف کرده اند. بنا به اعلام سایت «دفاع پرس» فرمانده سپاه، وزیر اطلاعات، رئیس اطلاعات سپاه و چند مقام دیگر در 25 خرداد در مشهد نشست اطلاعاتی مشترکی تشکیل داده اند. آخوند علی خامنه ای هم به این نشست پیام داده و به عدم هماهنگی در بین وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه در اقدامات سرکوبگرانه اشاره کرده است. بعد از پخش پیام همه سخنرانان به طور ضمنی اقدامات وسیع و پر خرج سرکوب را شکست خورده تلقی کرده و آنرا به عدم هماهنگی در بین وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه نسبت داداند.

در این شکی نیست که بر لب پرتگاه قرار گرفتن اقتصاد رژیم، فساد گسترده و نهادینه در ارکان حکومت از بالا تا پائین و ضربات انقلاب “زن، زندگی، آزادی” اقدامات سرکوبگرانه را کم و یا بی اثر کرده است. تفرقه قدیمی اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات نیز زیر همین ضربات حاد و ناکارا شده است. تناسب قوای جدید را جوانان دختر و پسر، زنان، معلمین، کارگران، بازنشستگان، دانشگاهیان، دادخواهان و سایر آزادیخواهان و کنشگران به جمهوری اسلامی تحمیل کرده اند. باید با تقویت این تناسب به نفع جبهه مردم تفرقه در بالا را تشدید و ابزار سرکوب را ناکاراتر نمود. راههای گوناگونی برای این تقویت وجود دارد که یکی از آنها تنها نگذاشتن مبارزه مردم بلوچ است. باید با مبارزات مردمی همراهی فعال کرد که با شعار هائی نظیر «وقت اتحاد، وقت انقلاب»، «ایرانی! اتحاد، انقلاب، آزادی»، «کرد و بلوچ و آذری + آزادی و برابری»،  «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، ” سی و هشت هفته است پرچم انقلاب ژینا را برافراشته نگه داشته اند. تقویت مبارزات این مردم تقویت سایر عرصه های انقلاب ژینا و پیشرفت به سوی سرنگونی حکومت اسلامی به عنوان گام نخست در جهت استقرار حکومت کارگران و مردم زحمتکش است.